Zarząd Województwa Opolskiego przyznał dotację na budowę drogi prowadzącej do terenów inwestycyjnych w Rogowie Opolskim. Koszt projektu to nieco ponad 10 536 774 zł, dotacja wyniesie 50 %, czyli 5 268 387 zł.

To kluczowa inwestycja dla obecnych i przyszłych przedsiębiorców.

– Zainteresowanie zakupem właśnie tych terenów inwestycyjnych stale rośnie. Przy drodze znajduje się już magazyn logistyczny firmy PIOMAR, trzech kolejnych inwestorów zainteresowanych jest zakupem działek przy wspomnianej drodze. – mówi zastępca burmistrza Andrzej Brzezina. Dodatkowo, nowa droga prowadzić będzie do 25 ha dodatkowych terenów, a to oznacza potencjalne nowe inwestycje.

Gmina Krapkowice pierwotnie starała się o 85% dofinansowania. Projekt nie znalazł się jednak na liście podstawowej. Dzięki zaangażowaniu Zarządu Województwa i Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki gmina Krapkowice otrzymała z listy rezerwowej wsparcie wysokości 50% kosztów. Zarząd Województwa podjął taką decyzję widząc spore zainteresowanie inwestorów terenami położonymi w Rogowie Opolskim. To właśnie przedsiębiorcy bardzo często podkreślają konieczność przebudowy skrzyżowania DK45 i ul. Leśnej oraz budowy drogi do ich przyszłych zakładów o nośności 11,5 kN/oś.

– Ten projekt przyczyni się do wzrostu atrakcyjności inwestycyjnej całego regionu, a co za tym idzie do zwiększenia nowoczesności gospodarki oraz transferu technologii. Wzrośnie także liczba nowych miejsc pracy, co zdecydowanie wpłynie na konkurencyjność regionu. – dodaje burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura.

W ramach zadania zaplanowano przebudowę ul. Leśnej oraz budowę drogi znajdującej swój początek w miejscu planowanego skrzyżowania z przebudowaną drogą. Zastosowane zostaną elementy infrastruktury drogowej poprawiające bezpieczeństwo ruchu. Droga zakończona zostanie placem do zawracania przystosowanym do ruchu pojazdów ciężarowych. Nośność obu dróg wykosić będzie 11,5 kN/oś. Zaplanowano także wykonanie kanalizacji deszczowej, odprowadzającej wody opadowe do projektowanego zbiornika, kanalizacji sanitarno-grawitacyjnej, która odprowadzać będzie ścieki z hal i przedsiębiorstw, kanalizacji sanitarno-tłoczącej, dwóch oczyszczalni ścieków oraz sieci wodociągowej, która zasilać będzie hale i przedsiębiorstwa. Te inwestycje są niezbędne. Ich budowa w późniejszym terminie wiązałaby się z koniecznością prowadzenia robót ziemnych w pasie nowej drogi.

Już w kwietniu planowane jest podpisanie umowy dotacyjnej, do końca lipca rozstrzygnięty ma zostać przetarg na realizację projektu. Inwestycja zakończyć ma się do końca czerwca 2019 roku.