Z końcem stycznia krakowska specjalna strefa ekonomiczna powiększy się o 90 ha gruntów – mogą tam powstać inwestycje o wartości około 680 mln zł.

Eksperci Ministerstwa Gospodarki szacują, ze zatrudnienie w strefie znajdzie nawet 2,5 tys. nowych pracowników. 

Do krakowskiej sse dodano czekające na inwestorów działki w Tarnowie, Nowym Sączu, Zatorze, Chrzanowie, Dąbrowie Tarnowskiej i Trzebini. Szacuje się, że na objętych strefą terenach w ciągu kilku najbliższych lat powstaną nowe zakłady, w których pracę znajdzie około 1,6 tys. osób.

Część terenów włączono do strefy pod konkretne inwestycje - będą tam realizowane już zaplanowane projekty. Ministerstwo Gospodarki zatwierdziło do tej pory 13 projektów.

Do tej grupy należy m. in. rozbudowa Centrum Finansowego FOSC i Procesów Biznesowych oraz Inżynierii Oprogramowania i IT Motoroli w Krakowie. Firma wyda na ten cel około pół miliona złotych.

W gminie Zabierzów powstanie Centrum Badawczo-Rozwojowe nowych technologii pocztowych, w tym paczkomatów, a także innowacyjnych technologii logistyki pocztowej i kurierskiej. Centrum będzie się zajmować również projektowaniem nowych automatycznych urządzeń pocztowych i obsługujących je systemów informatycznych. Inwestorem jest koncern Integer.pl.

W gminie Czorsztyn firma z branży maszynowej SN Super Snow wybuduje nowy zakład wytwarzający sztuczny śnieg na skalę przemysłową. Dzięki zastosowaniu własnych, innowacyjnych rozwiązań technologicznych znacząco wzrośnie jakość i trwałość śniegu. Koszt inwestycji, której zakończenie planowane jest na koniec 2014 r., to ponad 20 mln zł. W zakładzie będzie pracowało około 30 osób.