W dniu 23 listopada Rada Ministrów wydała rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie wałbrzyskiej specjalnej strefy ekonomicznej. Zgodnie z rozporządzeniem strefą zostały objęte nowe tereny z obszaru gminy Śrem: teren gminny o powierzchni 7 ha położony w sąsiedztwie Obszaru Zachodniego Śremskiego Parku Inwestycyjnym oraz teren Pysząca I o powierzchni 7,9 ha będący własnością Agencji Nieruchomości Rolnych. 

Przedsiębiorcy inwestujący na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK” mogą uzyskać pomoc publiczną z tytułu kosztów nowej inwestycji lub z tytułu utworzenia nowych miejsc pracy, w postaci ulgi w podatku dochodowym.

W przypadku korzystania przez inwestora z pomocy publicznej z tytułu kosztów nowej inwestycji, może on uzyskać pomoc w wysokości do 40 proc. kosztów inwestycji kwalifikujących się do objęcia.

Do kosztów kwalifikujących zalicza się:

• cenę nabycia gruntów lub prawa ich użytkowania wieczystego,
• cenę nabycia albo koszt wytworzenia we własnym zakresie środków trwałych, pod warunkiem zaliczenia ich do składników majątku podatnika,
• koszt rozbudowy lub modernizacji istniejących środków trwałych,
• cenę nabycia wartości niematerialnych i prawnych związanych z transferem technologii przez nabycie praw patentowych, licencji, know-how lub nieopatentowanej wiedzy technicznej,
• koszt związany z najmem lub dzierżawą gruntów, budynków i budowli, pod warunkiem, że okres najmu lub dzierżawy trwa co najmniej pięć lat, a w przypadku małych i średnich przedsiębiorców co najmniej trzy lata, licząc od przewidywanego terminu zakończenia nowej inwestycji,
• cenę nabycia aktywów innych niż grunty, budynki i budowle objęte najmem lub dzierżawą w przypadku, gdy najem lub dzierżawa ma postać leasingu finansowego oraz obejmuje zobowiązanie do nabycia aktywów z dniem upływu okresu najmu lub dzierżawy.

W przypadku korzystania przez inwestora z pomocy publicznej z tytułu tworzenia nowych miejsc pracy, pomoc wynosi do 50 proc. ponoszonych dwuletnich kosztów pracy nowo zatrudnianych pracowników (obejmujących koszty płacy brutto tych pracowników, powiększone o obowiązkowe płatności związane z ich zatrudnieniem, ponoszone przez przedsiębiorcę od dnia zatrudnienia tych pracowników),  przy czym wymaga się utrzymania nowo utworzonych miejsc pracy przez okres co najmniej pięciu lat (w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw przez okres co najmniej trzech lat). Pomoc publiczna udzielana dla małego przedsiębiorcy podwyższona jest do 60 proc., dla średniego przedsiębiorcy – do 50 proc..

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 19 grudnia.