Agencja Fitch Ratings potwierdziła międzynarodowe długoterminowe ratingi Gliwic. Gliwicom przyznano najwyższą ocenę z możliwychz możliwych.

Gospodarka w Gliwicach ciągle się rozwija – zarobki rosną, bezrobocie spada. Nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie długofalowa i przemyślana polityka władz miasta.

Jedna z najbardziej renomowanych agencji ratingowych na świecie, Fitch Ratings, potwierdziła międzynarodowe długoterminowe ratingi Gliwic dla zadłużenia w walucie zagranicznej oraz krajowej na poziomie „A-” oraz długoterminowy rating krajowy na poziomie „AA+(pol)”. Perspektywa ratingów jest stabilna.

– Nasz wynik jest na najwyższym możliwym do osiągnięcia poziomie. Nie można mieć wyższej oceny. Maksymalny limit określa bowiem rating Polski jako kraju, a na jego podniesienie na razie się nie zanosi. Mamy wysokie oceny ze stabilną perspektywą, bez zagrożeń. Analiza agencji potwierdza, że nasze dochody rosną, ponieważ rozwija się gospodarka w Gliwicach. Finansowanie kolejnych inwestycji nie będzie więc dla nas problemem – komentuje Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic.

Agencja niezmiennie podkreśla, że Gliwice utrzymają dobre wyniki operacyjne oraz niskie zadłużenie, pomimo  wzrastających wydatków. Fitch twierdzi, że przy założeniu, że władze Gliwic będą w dalszym ciągu skutecznie kontrolowały wydatki, a dochody z podatków będą rosły, w latach 2017–2019 wyniki finansowe Gliwic pozostaną dobre, z nadwyżką operacyjną wynoszącą średnio 150 mln zł.