Finlandia otwiera się na Polskę i województwo łódzkie. W tym roku ustanowi tu swojego konsula honorowego, a jedna z firm rozważa wielomilionową inwestycję. Te informacje podczas spotkania z marszałkiem województwa łódzkiego Witoldem Stępniem przekazał ambasador Finlandii w Polsce Jari Vilén.

Finowie chcą zacieśnić stosunki gospodarcze z Polakami, bo nasz kraj jest postrzegany przez tamtejszych przedsiębiorców jako jeden z najlepszych do inwestowania.

- W ciągu pół roku jedna z fińskich firm zainwestuje w Polsce. Nasi radcy ekonomiczni wskazali dwie lokalizacje, w Łodzi i koło Opola– mówił ambasador Finlandii w Polsce Jari Vilén.

W związku z ekspansją gospodarczą na nasz rynek, Jari Vilén chce w każdym mieście wojewódzkim ustanowić konsula honorowego, który dbałby o interesy Finów na danym terenie i koordynował współpracę biznesową.

- Zaproponujemy osoby, które wzorem przedwojennego konsula w Łodzi Roberta Geyera, będą dbały o rozwój naszej współpracy - relacjonuje Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego.

Ambasador Vilén poprosił też marszałka o przybliżenie funkcjonowania samorządu. W związku z planowaną reformą administracyjną w Finlandii, w maju do województwa przyjadą parlamentarzyści fińscy, by poznać łódzki system i doświadczenia. Finowie odwiedzą Uniejów jako przykład małego, sprawnie działającego samorządu oraz Łódź – stolicę województwa, siedzibę najważniejszych regionalnych urzędów.