W ubiegłym tygodniu otworzono Centrum Handlowe Zielone Arkady w Bydgoszczy. To pierwsze centrum handlowe z zielonym certyfikatemw mieście.

Budowa galerii Zielone Arkady w Bydgoszczy dla ECE Projektmanagement trwała 19 miesięcy. Na trzech kondygnacjach imponującego obiektu, o łącznej powierzchni handlowej wielkości 50 tys. mkw., odpowiadającej powierzchni siedmiu boisk piłkarskich wg standardów FIFA, powstało 200 sklepów, punktów usługowych i gastronomicznych. W przyległym do galerii  sześciokondygnacyjnym budynku parkingowym znalazły się miejsca postojowe dla 1200 pojazdów. Strabag wybudował centrum handlowe wg projektu biura projektowego STABIL Sp. z o.o. Ciekawa pod względem architektonicznym bryła Zielonych Arkad wyróżnia się nieregularnymi geometrycznie kształtami, a jej najważniejszym elementem jest wejście główne w formie „Kryształu”. Wykonanie tej potężnej stalowo-żelbetowej konstrukcji, obłożonej panelami z aluminium i wielkopowierzchniowymi elementami szklanymi, wymagało niezwykłej precyzji i doskonałej koordynacji procesów technologicznych.

- Zielone Arkady to pierwszy obiekt w Bydgoszczy wybudowany w systemie BREEAM, który wyznacza standardy zrównoważonego budownictwa na świecie. Do wysokich wymogów certyfikacji dostosowaliśmy projekt wykonawczy co pozwoliło nam na realizację inwestycji w najbardziej optymalny sposób - mówi Alfred Watzl, członek zarządu Strabag, generalnego wykonawcy.

Korzyści płynące z BREEAM mają wymiar ekologiczny, ekonomiczny i społeczny. Zastosowane rozwiązania wpłyną na zwiększenie komfortu użytkowania obiektu poprzez zastosowanie przyjaznych dla ludzi i środowiska materiałów budowlanych, zapewnienie dostępu do światła dziennego i wysokiej jakości systemów instalacyjnych. Z drugiej strony obniżone zostaną koszty utrzymania budynku do czego przyczyni się zmniejszenie zużycia mediów i odpowiednia gospodarka odpadami. Warto podkreślić, że wartość rynkowa nieruchomości z certyfikatem BREEAM jest wyższa w porównaniu do budownictwa tradycyjnego.

Inwestycja w Bydgoszczy zrealizowana została według modelu „teamconcept” opartego na odpowiedzialnej partnerskiej współpracy generalnego wykonawcy i inwestora na każdym etapie realizacji. W efekcie przyspieszony został proces budowlany przy wykorzystaniu niższych nakładów finansowych.