Firma Adient, producent siedzeń dla przemysłu motoryzacyjnego, w tym tygodniu otwiera drugą halę produkcyjną w Siemianowicach. Nowa inwestycja będzie pierwszym europejskim zakładem firmy Adient produkującym lekkie modułowe prowadnice do siedzeń nowej generacji Track 3000.

Nowy obiekt został zbudowany jako projekt typu greenfield w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Ta najnowocześniejsza fabryka zajmuje obszar 66 000 mkw. i obejmuje halę tłoczni zajmującą 12 000 mkw., wyposażoną w prasy o nacisku rzędu 1000-2000 t. Kolejne 22 000 mkw. pomieszczą działy spawania, montażu, powierzchnię logistyczną oraz linię lakierniczą do malowania komponentów, zaplanowaną na drugą połowę tego roku. Nowy zakład produkcyjny będzie przede wszystkim dostarczał metalowe komponenty i konstrukcje do siedzeń, zwłaszcza duże elementy tłoczone, oparcia do foteli przednich i tylnych oraz nowej generacji prowadnice do siedzeń Track 3000.

Dzięki inwestycji o wartości 35 mln USD firma Adient zaspokaja coraz większe zapotrzebowanie producentów samochodów na wysokiej jakości kompletne zespoły siedzeń, konstrukcje i elementy mechaniczne. Firma Adient zbudowała nową halę, która zapewnia większe możliwości niż dotychczasowa hala w celu wspierania realizacji bieżących i przyszłych projektów biznesowych.

- Lokalizacja geograficzna oraz niewielka odległość od zakładów takich producentów samochodów jak: Toyota, PSA (Citroen, Peugeot, Opel) i Fiat, powodują, że Siemianowice idealnie nadają się jako miejsce budowy naszego kolejnego zakładu. Od rozpoczęcia produkcji w 2006 r. zespół pracowników naszego dotychczasowego zakładu osiąga bardzo dobre wyniki pod względem zadowolenia klientów i doskonałości operacyjnej. Z uwagi na to, że druga hala została zbudowana w bezpośrednim sąsiedztwie, możemy korzystać z zasobów oraz doświadczenia pracowników firmy Adient w dotychczasowej fabryce. Będziemy na nich polegać szczególnie w pierwszych miesiącach, starając się jak najszybciej uruchomić produkcję. - powiedział Mariusz Reczko, dyrektor zakładu w Siemianowicach.

- Zwiększając nasze moce produkcyjne w Polsce, gwarantujemy stabilność i rzetelność nie tylko naszym klientom, ale również naszym pracownikom - powiedział Tomasz Sołtysik, kierownik operacyjny odpowiedzialny za koordynację projektu. - W pierwszej kolejności rozpoczniemy uruchamianie produkcji w nowej hali przy pomocy 120 pracowników. W kolejnych latach, w miarę jak będą rosły nasze moce produkcyjne, będziemy powiększać załogę do łącznej liczby 800 osób. Rozpoczął się proces rekrutacji, który dotyczy głównie technicznych stanowisk inżynierskich, takich jak inżynier produkcji, inżynier jakości czy inżynier ds. nowych uruchomień. Równolegle poszukujemy również osób na stanowiska techniczne, ślusarzy narzędziowych i operatorów maszyn. Dzięki bliskości istniejącego zakładu nowi pracownicy będą się uczyć od wysoko wykwalifikowanych i doświadczonych kolegów bezpośrednio na miejscu. Zapewnia to szybki i wydajny wzrost produkcji. W związku z powyższym zapraszamy zainteresowane osoby do ubiegania się o te wolne stanowiska. - dodaje Sołtysik.

Nowa hala rozszerza obecność firmy Adient w Polsce. Pozostałe zakłady firmy mieszczą się w Skarbimierzu, Świebodzinie, Bieruniu i w Żorach.