Po latach ciągłego rozwoju branży, na horyzoncie pojawiają się ciemne chmury - w tym samym czasie EXPO REAL nadal cieszy się zainteresowaniem kolejnych wystawców. Wśród wielu międzynarodowych firm, prezentują się liczni dostawcy technologii.

Trzy pytania do Klausa Dittricha, prezesa i dyrektora generalnego Messe München, o najważniejszych wydarzeniach targów.

W sektorze nieruchomości na horyzoncie pojawiają się ciemne chmury pomimo utrzymującej się silnej gospodarki. Czy ma to również wpływ na EXPO REAL?

Po latach ciągłego rozwoju, coraz pilniejsze staje się pytanie, jak długo boom może jeszcze trwać. Rosnąca niepewność w polityce światowej, spór handlowy z USA, wysoki poziom zadłużenia międzynarodowego po dekadzie tanich pieniędzy - wszystko to może negatywnie wpłynąć na gospodarkę ale mimo chmur na horyzoncie, branża nieruchomości wciąż dobrze sobie radzi - co odzwierciedla się w uczestnictwie w targach EXPO REAL. Rejestrujemy duże zapotrzebowanie ze strony wystawców na poziomie rekordowego roku 2017, szczególnie z wyraźnym wzrostem ze strony międzynarodowych wystawców. O znaczeniu EXPO REAL dla tego sektora świadczy również fakt, że siedem spośród 25 największych firm na świecie z tej branży bierze udział w targach jako wystawcy. Cieszymy się również, że przyciągnęliśmy wiele miast i regionów z całej Europy, w tym nowych wystawców, takich jak Murcja z Hiszpanii i powracających, jak miasto Praga i Serbia.

Forum innowacji w dziedzinie nieruchomości (REIN) przechodzi do drugiej rundy. Jak to się rozwija?

Premiera Real Estate Innovation Forum w 2017 roku bardzo dobrze poszła w parze ze start-upami i firmami o ugruntowanej pozycji. W związku z tym rozszerzyliśmy forum w tym roku, aby jeszcze więcej firm proptech mogło zaprezentować się, dodaliśmy ich następne trzydzieści do wcześniejszych 25 najlepszych start-upów, które wystartowały  w konkursie. Szczególnie cieszy nas fakt, że dwie kolejne znane firmy technologiczne - 21st Real Estate i Brickblock - pojawią się niezależnie i oddzielnie od Real Estate Innovation Forum, ale blisko.

Którzy znani eksperci biorą udział w programie konferencji w tym roku?

Jednym z czołowych dla mnie jest Chris Boos, dyrektor generalny i założyciel Arago, pioniera sztucznej inteligencji. Na Forum Innowacji Rynku Nieruchomości będzie mówił o tym, jak sztuczna inteligencja może dać ludziom przestrzeń do kreatywności, a tym samym do innowacji. Cyfrowe budynki są tematem Coena van Oostroma, prezesa Edge Technologies / OEV Real Estate. Jeśli chodzi o politykę budowlaną, to z pewnością będzie to kontrowersyjny temat - wśród tych, których oczekujemy na podium jest Horst Seehofer, federalny minister spraw wewnętrznych, budownictwa i społeczności. Interesująca będzie również ogólna ocena rynku autorstwa dr. Marcela Fratzschera, doradcy ekonomicznego rządu i szefa Niemieckiego Instytutu Badań Ekonomicznych (DIW).