Polskie miasta na Expo Real. Tu warto inwestować

  • 6 października 2023
  • TerenyInwestycyjne.info

(fot. Messe München GmbH)

Gdynia – tu warto inwestować. O tym, że za hasłem kryją się konkretne możliwości i perspektywy przedstawiciele miasta przekonują potencjalnych inwestorów na prestiżowych, branżowych targach Expo Real w Monachium. Na napływ kapitału i nowych inwestycji oczekują: teren na Chwarznie-Wiczlinie, który w przyszłości ma skupić m.in. działalność usługową i nowe miejsca pracy, oraz zabytkowa przestrzeń w sercu Orłowa. To tegoroczna oferta Gdyni, która na targach prezentuje się wspólnie z Invest in Pomerania.

Na targach możliwości regionu u boku przedstawicieli Invest in Pomerania, Gdańska i Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego, Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Rumia Invest Park będą też przedstawiać reprezentanci Gdyni – Centrum Obsługi Inwestora „Invest in Gdynia” oraz Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni.

Orłowo i Chwarzno-Wiczlino czekają na zmiany

Co dokładnie powinno zainteresować międzynarodowych inwestorów, którzy przyjrzą się ofercie Gdyni? Miejska propozycja na targach w Monachium jest niemal bliźniacza do tej, która została zaprezentowana pół roku temu na innym branżowym wydarzeniu – targach MIPIM we francuskim Cannes. To kluczowe z punktu widzenia miasta tereny, które mogą dać bodziec do rozwoju całych dzielnic.

Oferta to przede wszystkim kilkadziesiąt hektarów niezagospodarowanego terenu na Chwarznie-Wiczlinie. Dynamicznie rozwijająca się dzielnica, która kojarzy się z zabudową wielorodzinną teraz otwiera się nowe inwestycje: usługi, turystykę, sport czy obiekty produkcyjne. W ten sposób ma powstać nowe, „żywe” centrum dzielnicy, w którym mieszkańcy znajdą w przyszłości miejsca pracy, sklepy, biura czy opiekę zdrowotną. Poszukiwany jest inwestor z dużymi możliwościami, bo w grę wchodzi komercyjna zabudowa o niebagatelnej powierzchni – wymagająca konkretnej wizji i sporych nakładów finansowych.

Część z dostępnych nieruchomości została już podzielona na działki, które są przygotowywane do sprzedaży w trybie przetargowym (cztery działki przy ul. Chwarznieńskiej). Przypomnijmy, że to, w którym kierunku będzie mógł kształtować się rozwój terenu na Chwarznie-Wiczlinie określił przygotowany w 2022 roku miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obejmujący właśnie grunty między ul. Chwarznieńską, Krauzego i Szewczenki – więcej informacji o założeniach planu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

Czeka także nieco mniejsza powierzchniowo, ale dająca ciekawe możliwości inwestycyjne nieruchomość w Orłowie – mowa o terenie, który mieści się w granicach zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego, przy ulicach Folwarcznej i Wrocławskiej. To ponad 18 tys. metrów kwadratowych w samym sercu słynnej gdyńskiej dzielnicy willowej z dostępem do morza, która jest wyjątkowo atrakcyjna dla inwestorów. Teren nie tylko w dobrej lokalizacji, ale także z imponującą historią, która ma mieć swój znak w przyszłych obiektach. W tym przypadku mowa o zabudowie usługowej, mieszkaniowej czy terenach rekreacyjnych.

– Gdynia jest miastem, które gwarantuje swoim mieszkańcom najwyższą jakość życia i usług publicznych. Na atrakcyjność naszego miasta wpływa też wyjątkowe nadmorskie położenie oraz to, że jesteśmy częścią liczącego ponad 1,5 miliona mieszkańców Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. To najważniejsze z czynników, które powodują, że oferta Gdyni jest dostrzegana przez inwestorów i firmy z całego świata. Podczas targów w Monachium chcemy m.in. zaprezentować inwestorom potencjał, jaki widzimy w zagospodarowaniu dwóch miejskich nieruchomości: 60-hektarowego terenu w dzielnicy Chwarzno-Wiczlino oraz działki przy ulicach Folwarcznej i Wrocławskiej w Orłowie. Zależy nam, żeby nowe inwestycje na tych obszarach stworzyły przyjazne i wielofunkcyjne przestrzenie dla mieszkańców, biznesu i odwiedzających nasze miasto turystów. O takich rozwiązaniach będziemy rozmawiać podczas spotkań z potencjalnymi inwestorami. – zapowiada gdyńską ofertę Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydentka Gdyni ds. gospodarki.

Łódź pierwszy raz na Expo Real

Po raz pierwszy w historii Łódź prezentuje się na targach nieruchomości Expo Real w Monachium wspólnie z 13 partnerami. Łódzkie stoisko zajmuje rekordową powierzchnię 103 m.kw. 

– Tam po prostu trzeba być. Szczególnie, gdy jest się takim miastem jak Łódź. Miastem, które ma jeszcze bardzo dużo pracy przed sobą, jeśli chodzi o rozwój, przestrzeń i wypełnianie tkanki miasta. Mamy efektowne stoisko i mam nadzieję, że sukces wizerunkowy przełoży się później na inwestycje, na napływ pieniędzy i kapitału do Łodzi, bo o to w tym wszystkim chodzi. – mówi Adam Pusteknik, pierwszy wiceprezydent Miasta Łodzi.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów