Według badania firmy DTZ „CEE Investor Survey”, inwestorzy są pozytywnie nastawieni do nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej, tj. w Polsce, Czechach, Rumunii, Słowacji i na Węgrzech. Najbardziej preferowany przez inwestorów jest polski segment biurowy, poprzedzony przez czeski i polski segment powierzchni handlowych.
W perspektywie kolejnych 12 miesięcy, 74 proc.inwestorów planuje dalsze lokowanie kapitału w nieruchomości komercyjne w Europie Środkowo-Wschodniej wobec 72 proc. pół roku temu, do czego przyczyni się spadek stóp kapitalizacji i pustostanów. Z kolei 23 proc. inwestorów spodziewa się utrzymania wartości portfolio, a 3 proc. przewiduje spadek.
- Przewidujemy, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy największa ekspansja w regionie nastąpi w Polsce i Czechach, gdzie ok. 70 proc. ankietowanych przez nas inwestorów zamierza dokonać akwizycji aktywów na rynku handlowym i biurowym. Są oni szczególnie zainteresowani inwestycjami oportunistycznymi i podnoszeniem wartości nieruchomości oraz segmentem core – mówi Łukasz Maciak, dyrektor w Zespole Rynków Kapitałowych, DTZ.
Połowa badanych oczekuje poprawy warunków finansowania inwestycji w regionie wobec 66 proc. rok temu. Z kolei 47 proc. respondentów nie spodziewa się zmiany, co w wielu przypadkach może mieć związek ze stopami procentowymi na historycznych minimach.
Blisko 60 proc. ankietowanych przewiduje spadek stóp kapitalizacji dla obiektów typu „prime” na polskim rynku, podczas gdy 20 proc. spodziewa się utrzymania ich poziomu, a 10 proc. oczekuje wzrostu.
Za największe zagrożenie na polskim rynku uznawane jest ryzyko przeszacowania inwestycji w nieruchomości. W przypadku Czech, Słowacji i Rumunii ankietowani obawiają się braku odpowiedniego produktu inwestycyjnego. Z kolei nad Węgrami ciąży ryzyko polityczno-gospodarcze i obawy o niewystarczającą podaż atrakcyjnych aktywów.
Badanie zostało przeprowadzone przez firmę DTZ między kwietniem i czerwcem br. wśród inwestorów aktywnych na rynku nieruchomości z Europy Środkowo-Wschodniej, Niemiec, Austrii, Wielkiej Brytanii, Francji i Hiszpanii.
Raport do pobrania poniżej (w jęz. angielskim).