Rynek gruntów inwestycyjnych: Inwestorzy zaciągają hamulec i szukają nowych rozwiązań

  • 1 czerwca 2022
  • TerenyInwestycyjne.info

Emil Domeracki, Dyrektor Działu Gruntów Colliers

PARTNERZY WYDANIA

Zawirowania polityczne, ekonomiczne i gospodarcze, z którymi mamy do czynienia na przestrzeni ostatnich miesięcy, nie pozostają bez wpływu na aktywność inwestorów na rynku gruntów inwestycyjnych. Nie oznacza to jednak stagnacji – zauważamy znaczący wzrost zainteresowania transakcjami typu joint venture oraz sprzedaży pośredniej. 

Po rekordowym pod względem zaangażowania inwestorów na polskim rynku terenów inwestycyjnych roku 2021, gdzie same transakcje z udziałem Colliers osiągnęły wolumen ponad 1,2 mld zł, 2022 r. rozpoczął się równie udanie. W pierwszych miesiącach bieżącego roku zamknęliśmy trzy duże transakcje o łącznej wartości 160 mln zł zaangażowania w grunt: dwie pod inwestycje typu mixed-use w Poznaniu i Gdyni oraz jedną pod inwestycję mieszkaniową w Łodzi. Ich łączna powierzchnia mieszkalno-usługowa przekracza 225 tys. mkw. Takie otwarcie 2022 r. pozwoliło nam prognozować utrzymanie dobrego trendu także w dalszej części roku.

Mieszkaniówka wyhamowuje, a PRS-y nabierają rozpędu 

II kw. 2022 r. przyniósł pierwsze spowolnienie na rozgrzanym rynku mieszkaniowym. Deweloperzy zarejestrowali spadek liczby sprzedanych mieszkań, co stanowi pokłosie rosnących stóp procentowych, zmniejszenia się zdolności kredytowej Polaków i rosnącej inflacji. Nakłada się na to również sytuacja związana z kosztami realizacji inwestycji – generalni wykonawcy coraz częściej wprowadzają w umowach klauzulę waloryzacyjną, która stanowi ochronę ich interesów finansowych w przypadku m.in. wzrostu cen materiałów. Wprowadza to dużą niepewność dla inwestorów dotyczącą faktycznych kosztów budowy. Wszystkie te czynniki sprawiły, że zauważalne jest zmniejszenie apetytów inwestorskich na kupno gruntów pod nowe projekty komercyjne, w tym biurowe i hotelowe oraz mieszkaniowe. 

Pobierz całe eWydanie magazynu - <<< POBIERZ >>>

Przedstawione mechanizmy nie dotyczą gruntów dobrze przygotowanych, bez wad prawnych, w dużych miastach wojewódzkich. Popyt na nie jest wciąż bardzo wysoki.

Inaczej sytuacja przedstawia się w segmencie najmu instytucjonalnego. Agresja Rosji na Ukrainę spowodowała napływ uchodźców zza naszej wschodniej granicy, co bardzo mocno rozpędziło rynek najmu i poskutkowało wzrostem czynszów oraz pojawieniem się luki podażowej, której obecny rynek PRS nie jest w stanie wypełnić. Zainteresowanie inwestorów tym segmentem jest więc bardzo duże. Jesteśmy obecnie w trakcie domykania transakcji pod tego typu projekty w Krakowie (20 tys. mkw.) i Gdańsku (14 tys. mkw.). 

Czas wspólnych przedsięwzięć 

Najbliższy kwartał upłynie pod znakiem zmiany dominującej na rynku terenów inwestycyjnych formuły transakcyjnej ze sprzedaży bezpośredniej na sprzedaż pośrednią. Obecnie jesteśmy zaangażowani w kilka procesów tworzenia mariaży deweloperskich bądź dewelopersko-inwestorskich opartych o wspólne przedsięwzięcie, w formule joint venture – m.in. w Warszawie, Łodzi i Wrocławiu. Dotyczą one wspólnej realizacji projektów mieszkaniowo-usługowych, z przewagą części mieszkaniowej. Stanowi to atrakcyjne rozwiązanie w szczególności dla mniejszych deweloperów, którzy borykają się ze spadkiem dynamiki sprzedaży, odpływem klienta indywidualnego (w szczególności w segmencie popularnym), ale również zwiększeniem kosztów obsługi długu (wzrost o ponad 50-60% na przestrzeni trzech kwartałów) czy pozyskaniem finansowania. 

Pobierz całe eWydanie magazynu - <<< POBIERZ >>>

Choć obecny rok przedstawia się jako czas wielu wyzwań na rynku gruntów, w III i IV kw. możemy zakładać, że deweloperzy wrócą do aktywności zakupowej, a rynek zacznie się adoptować do nowej sytuacji gospodarczo-politycznej. Z pewnością nie zobaczymy jednak takiego spektakularnego wolumenu transakcji jak w latach 2020-2021, nie jesteśmy również w stanie przewidzieć, jakie długofalowe skutki dla rynku będzie miała wojna w Ukrainie. W 2022 r. będziemy natomiast świadkami większej współpracy inwestorów, deweloperów i właścicieli gruntów przy realizacji nowych projektów. 

Pobierz całe eWydanie magazynu - <<< POBIERZ >>>

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów