Rok 2015 dla warszawskiego rynku biurowego był rewelacyjny pod kątem aktywności najemców, którzy wynajęli ponad 800 tys. mkw. powierzchni. Organizacjom podejmującym decyzje o nowym biurze sprzyjała oferta deweloperów, którzy oddali 23 projekty biurowe w stolicy. Nadchodzące miesiące 2016 roku będą stały pod hasłem „nowości” – spodziewane jest oddanie około 30 nowych projektów biurowych, a deweloperzy będą oferowali nowe warunki najmu.

Z najnowszego raportu Market View – Warszawski Rynek Biurowy IV kw. 2015 przygotowanego przez ekspertów firmy CBRE, wynika, że w roku 2015 aktywność najemców była większa o 36% w porównaniu rok do roku, czego skutkiem był spadek wskaźnika powierzchni niewynajętych do poziomu 12%.

- Cały rok 2015 był świetnym okresem dla stołecznego sektora biurowego, Warszawa od kilkunastu kwartałów postrzegana jest jako idealne miejsce do lokowania biznesu oraz jego rozwoju, dowodem tego są umowy najmu nowych firm takich jak Compass Offices czy F5 Networks Inc. Rok 2016 będzie z kolei wyzwaniem dla rynku, bowiem konkurencja między deweloperami stale rośnie. Warszawski rynek należy jednak postrzegać jako pełen możliwości. To tu najemcy mogą wybierać w światowej klasy projektach biurowe w doskonałych lokalizacjach w mieście, negocjować korzystne warunki najmu, a także wykorzystywać dobrze rozwiniętą infrastrukturę drogową oraz rozwijać biznes dzięki dobrze wykształconej kadrze - komentuje Łukasz Kałędkiewicz, Senior Dyrektor Działu Agencji Biurowej, CBRE.

W roku 2015 odnotowany został spadek czynszów umownych, które szacujemy na poziomie 23,50 EUR/mkw./m-c. za najlepsze powierzchnie biurowe. W nadchodzących miesiącach możliwe są dalsze obniżki cen za wynajem biura, jednak nie powinny przekroczyć 1 EUR.

Spośród sektorów obecnych na rynku nieruchomości biurowych w 2015 r. najbardziej aktywna była branża IT i HI-TECH – umowy najmu z tego sektora stanowiły 19% całkowitej wynajętej powierzchni biurowej. Jest to znaczący wzrost co wskazuje na rosnące zaufanie takich firm do polskiego rynku i kadr. Kolejnym najaktywniejszym sektorem był sektor finansowy (18% wolumenu najmu). Natomiast w przypadku sektora publicznego zaobserwowaliśmy spadek zainteresowania nowoczesną powierzchnią biurową sektora publicznego – z 14% na 4% - mówi Katarzyna Gajewska, Konsultant, Dział Doradztwa i Analiz Rynku, CBRE.