Odpowiada Joanna Mroczek, dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa w CBRE:

Znaczny wzrost popytu na profesjonalne usługi doradcze na rynku nieruchomości wynika chociażby z niepewności, jaka obecnie panuje na rynku, dlatego firmy potrzebują potwierdzenia swoich planów inwestycyjnych przez profesjonalistów.

Wzrost ten wynika również z oczekiwań banków, instytucji finansujących, które chcą mieć pewność co do biznesplanów stworzonych przez przedsiębiorstwa.
Poza tym rynek zaczął dojrzewać, trzeba analizować projekty tak bardzo różniące się od siebie - duże miasta potrzebują doradcy, chociażby po to, żeby mieć pewność szybkiego zwrotu inwestycji, bo przecież to jest najważniejsze.
Obecnie na świecie panuje trend, że władze lokalne, administracyjne, rządowe dążą do odzyskania zasobów finansowych zamrożonych w posiadanych nieruchomościach, ale nie mają w tym temacie doświadczenia. Potrzebują one potwierdzenia, że cały proces inwestycyjny został przeprowadzony prawidłowo. Profesjonalny doradca może to zapewnić.
Duże, globalne przedsiębiorstwa na przykład stawiają dzisiaj na outsourcing. Przestają same zarządzać nieruchomościami, zlecając to profesjonalistom, którzy przeprowadzą ich przez wszystkie etapy takiego procesu.
Wraz ze wzrostem wskaźników ekonomicznych i wzrostem popytu na różnego rodzaju nieruchomości, firmy poszukują profesjonalnych doradców, którzy tworzą dla nich różne scenariusze, opracowują studia opłacalności inwestycji, doradzają co wybudować, co sprzedać, z czym jeszcze poczekać. Coraz częściej spotykamy się z firmami, prywatnymi czy spółkami Skarbu Państwa, które posiadają wszelkiego typu nieruchomości i chciałyby je w najbardziej optymalny sposób zagospodarować. Cieszy nas fakt, że firmy, które nie są związane z rynkiem nieruchomości, widzą w nim duży potencjał i chcą inwestować. Może to zmienić oblicze wielu polskich miast.