Mówi Piotr Capiga, Negocjator w dziale powierzchni biurowych firmy Cushman & Wakefield.

Na warszawskim rynku powierzchni biurowych największym zainteresowaniem najemców cieszą się aktualnie projekty wielkoskalowe zlokalizowane na obrzeżach Centralnego Obszaru Biznesu. Kompleksy biurowe takie jak Warsaw Spire, Eurocentrum Office Complex czy Gdański Business Center oferują bardzo szeroką ofertę udogodnień dla najemców. Jednocześnie za względu na dużą skalę inwestycji są w stanie zaoferować atrakcyjne warunki finansowe najmu. Dla najemców o dużym zapotrzebowaniu na powierzchnię biurową zaletą tych projektów jest również duża powierzchnia piętra. Pomimo, że wskazane budynki znajdują się poza ścisłym centrum miasta, ich lokalizacja zapewnia dogodny dostęp do komunikacji miejskiej oraz jest łatwo osiągalna dla pracowników, którzy wybierają transport własny.
Zauważalnym trendem, który rozpoczął się w połowie 2015 roku i najprawdopodobniej będzie obowiązywał również w przyszłym roku, jest wejście na profesjonalny rynek powierzchni biurowych najemców, którzy do tej pory wynajmowali powierzchnię w obiektach o funkcji mieszkalnej. Jest to wynik presji na obniżanie czynszu najmu w nowoczesnych biurowcach oraz większej elastyczności wynajmujących, co wynika z okresowej nadpodaży powierzchni. Szacujemy, że w przeciągu dwóch najbliższych lat na stołeczny rynek trafi ponad 1 milion metrów kwadratowych dodatkowej powierzchni biurowej klasy A.

Innym trendem jest zwiększający się udział firm z sektora teleinformatycznego w ogólnym wolumenie transakcji najmu, który osiągnął w III kwartale 2015 roku doskonały wynik 20 proc. Spodziewamy się, że w 2016 roku udział tego dynamicznie rozwijającego się sektora może się jeszcze zwiększyć. Warto również zauważyć, że ze względu na wybory parlamentarne i konieczność określenia nowej polityki w zakresie podejścia do nieruchomości obecnie zajmowanych przez podmioty sektora publicznego, w najbliższym roku może dojść do obniżeniu udziału w rynku najemców z sektora publicznego.

Pod znakiem zapytania pozostaje kwestia poziomu pustostanów biurowych w Warszawie w 2016 roku. Ze względu na wysoką podaż powierzchni biurowej rynek spodziewał się niewielkiego, lecz stałego wzrostu poziomu ilości niewynajętych biur. III kwartał 2015 roku pozytywnie zaskoczył analityków. Niespodziewanie współczynnik pustostanów spadł o ponad 1 punkt procentowy do poziomu 12,92 proc. Jeżeli główne wartości makroekonomiczne będą utrzymywać się na równie wysokim poziomie, a bezrobocie będzie nadal spadać, możemy spodziewać się zwiększenia absorbcji powierzchni biurowej. Decydujące w tym zakresie mogą okazać się dane podsumowujące ostatni kwartał 2015 roku.

Nie ma natomiast wątpliwości, co do faktu, że rynek powierzchni biurowej w Warszawie staje się rynkiem dojrzałym i atrakcyjnym dla inwestorów. Deweloperzy, przygotowując nowe projekty biurowe, starają się wyjść na przeciw oczekiwaniom najemców, którzy szukają powierzchni o najwyższej jakości w ciekawych, często klimatycznych budynkach, takich jak choćby ArtN, Hala Koszyki czy The Tides.