Najlepsze w Europie rozwiązania w dziedzinie poręczeń i gwarancji finansowych dla MSP oraz formy wpierania przedsiębiorczości w Polsce były tematem konferencji pt. „Systemy gwarancyjne w krajach UE – poszukiwanie optymalnego rozwiązania”.

Debata, w której udział wziął podsekretarz stanu w MG Rafał Baniak, odbyła się 9 lutego w Warszawie.

Wiceminister Baniak przypomniał, że w lutym 2009 r. Rada Ministrów przyjęła dokument „Kierunki rozwoju funduszy pożyczkowych i poręczeniowych dla MSP w 2009-2013”. – Działania w nim przewidziane ułatwią, w nadchodzących latach małym i średnim przedsiębiorcom dotarcie do zewnętrznych źródeł finansowania w swoich regionach – wyjaśnił wiceszef MG.


Baniak zwrócił uwagę, że głównymi problemami utrudniającymi przedsiębiorcom dostęp do funduszy jest często brak historii kredytowej oraz wymaganego przez bank zabezpieczenia. – Stąd konieczne jest zbudowanie systemu ułatwiającego małym i średnim firmom zaciągnięcie kredytu na rozpoczęcie i rozwój swojej działalności. Nie będzie to możliwe bez współpracy z samorządami terytorialnymi, organizacjami przedsiębiorców i bankami – podkreślił wiceminister Baniak.

Jak poinformował Jacek Dominik, wiceminister finansów, budowanie systemu poręczeń i gwarancji w Polsce rozpoczęło się już w 1994 r. – Opiera się on na regionalnych strukturach poręczeniowych koordynowanych przez BGK. Nadzór nad nimi pełni system poręczeniowy Skarbu Państwa, w którym pożyczki, w zależności od kwoty, zatwierdza minister finansów lub Rada Ministrów – powiedział podsekretarz stanu w resorcie finansów.

Międzynarodowa konferencja „Systemy gwarancyjne w krajach UE – poszukiwanie optymalnego rozwiązania” została zorganizowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego i Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Pośród zaproszonych gości obecni byli m.in. Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, Massimo Ceretto, przedstawiciel Eurofidi, Olaf Achtelik, przedstawiciel Verband Deutscher Burgschaftsbanken.