W połowie stycznia 2012 roku w miejscowości Lesznia (gmina Suraż, woj. podlaskie) ustawiono maszt pomiarowy siły wiatru. To kolejny krok ku rozpoczęciu budowy elektrowni wiatrowej na tym terenie.

Celem tej inwestycji jest zmierzenie kierunku, siły i natężenia wiatru na terenie wsi Lesznia. Dokładne dane dotyczące wietrzności niezbędne są do prowadzenia kolejnych etapów inwestycji, jaką jest budowa elektrowni wiatrowej. Maszt w Leszni ma 96 m wysokości. Pomiary będą prowadzone przez co najmniej dwa lata.

Na terenie gminy Suraż powstanie park wiatrowy, składający się w sumie z kilkunastu wiatraków. Będą one zlokalizowane we wsiach: Lesznia, Zimnochy Susły i Zawyki. Urządzenia wytworzą prąd o łącznej mocy 90 megawatów.

Inwestycja znajduje się na etapie ukończenia Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego, zakładającego budowę farmy wiatrowej na terenie gminy Suraż. Zawarto również umowy na dzierżawę terenu pod tę inwestycję z dwudziestoma rolnikami. Jeśli wyniki pomiarów wyjdą zgodnie z założeniami to budowa farmy rozpocznie się w 2013 roku i potrwa do 2014 roku.

 

Wartość inwestycji wyniesie 220-218 mln złotych tylko w samej gminie Suraż. W sąsiedniej gminie Juchnowiec Contino Wind Group może zainwestować drugie tyle.

Jak powiedział serwisowi Tereny Inwestycyjne Info przedstawiciel firmy Contino Wind Group, decyzja o lokalizacji elektrowni wiatrowej w gminie Suraż podyktowana była szeregiem czynników. Wybierając lokalizacje pod inwestycje firma zawsze poszukuje terenów o określonych właściwościach: dużych, wyniesionych terenów o znacznej odległości od zabudowy, wolnych od ograniczeń środowiskowych i znajdujących się blisko sieci elektroenergetycznej. Jeżeli znajdzie taki teren, stara się pozyskać przychylność władz gminy i lokalnych mieszkańców - taką przychylność gmina Suraż potwierdziła podczas wielu spotkań z burmistrzem, radą gminy oraz mieszkańcami. Na takich terenach firma nakreśla obszary znajdujące się w przyjętych prawem odległościach od zabudowy, zalesień, cieków wodnych i innych elementów infrastruktury, a poprzez symulacje wietrzności wybiera miejsca posadowienia turbin najbardziej korzystne pod względem energetycznym i ekonomicznym, pozostając jednocześnie w zgodzie z poszanowaniem ludzkiego życia, zdrowia i dobrostanu.

Inwestorem jest firma Contino Suraż Sp. z o.o., będąca częścią Contino Wind Group – grupy podmiotów, rozwijających projekty wiatrowe w Polsce i Europie. Contino zajmuje się kompleksową realizacją farm wiatrowych - od doradztwa technicznego i administracyjnego przez prowadzenie prac budowlano-montażowych, aż po ich eksploatację. Obecnie w Polsce Contino Wind Group realizuje 30 projektów wiatrowych, będących w różnym stadium zaawansowania.