Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) w Wałbrzychu rozpoczęła produkcję nowego 1-litrowego silnika benzynowego przeznaczonego głównie do nowej generacji modelu AYGO. Całkowita inwestycja związana z tym projektem wynosi 123 miliony złotych. W związku z nową inwestycją Toyota przewiduje wzrost zatrudnienia do końca października o 380 osób, przede wszystkim ze względu uruchomienie trzeciej zmiany.

W ramach projektu w zakładach TMMP zmodyfikowanych zostało wiele linii na hali silników, kuźni i odlewni. Ponadto uruchomiona została całkowicie nowa linia wałka rozrządu.

- To był ważny test naszej samodzielności. Razem z Działem Inżynieryjnym Toyota Motor Europe, oraz z minimalnym wsparciem ze strony naszej centrali w Japonii, pracownicy Toyoty w Wałbrzychu zaprojektowali i przygotowali cały proces produkcyjny od momentu planowania aż do uruchomienia inwestycji. Co ważne przygotowanie toczyły się równolegle do prowadzonej bieżącej produkcji. – powiedział podczas uroczystości uruchomienia nowego projektu prezes TMMP Carl Klemm.

Toyota w Wałbrzychu produkuje 1-litrowy silnik VVT-i od 2005 roku czyli startu produkcji poprzedniej generacji Toyoty Aygo. Nowa generacja silnika zgodna z normą Euro 5+ znacznie poprawia konkurencyjność Toyoty. Wersja silnika „ECO" zużywa tylko 3.8 l/100 km w cyklu mieszanym i emituje 88g dwutlenku węgla na kilometr. Uzyskanie tak dobrych osiągów było możliwe dzięki wielu modyfikacjom takim jak zwiększenie współczynnika kompresji do 11.5, zoptymalizowanie rozrządu, zastosowanie układu recyrkulacji spalin (EGR) oraz głowicy ze zintegrowanym kolektorem wydechowym. Od 17 kwietnia nowa jednostka napędowa jest dostarczana do Toyota Peugeot Citroen Automobile Czech – producenta Toyoty Aygo, Citroena C1 i Peugeota 108. Od 23 lipca nowe silnik będzie również montowany w Toyocie Yaris, wytwarzanej w Toyota Motor Manufacturing France.

W obecności wicepremiera RP i Ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiego oraz Wiceprezesa Toyota Motor Europe Takeshi Numa miał miejsce oficjalny start produkcji. Toyota w Wałbrzychu, jedna z dwóch fabryk Toyoty w Polsce, produkuje sześciobiegowe skrzynie manualne do Toyoty Auris, Corolli, Verso i Avensis, pięciobiegowe manualne skrzynie biegów i silniki do Toyoty Yaris i Aygo (do tego ostatniego modelu również w wersji półautomatycznej tzw. „Multi-Mode"). Roczne zdolności produkcyjne zakładu wynoszą 371 tysięcy silników oraz 720 tysięcy skrzyń biegów, co oznacza, że pod względem zdolności produkcyjnych fabryka jest największą bazą produkcyjną podzespołów Toyoty poza Japonią. Fabryka zatrudnia 1600 stałych pracowników.

- Przemysł motoryzacyjny to istotna część polskiej gospodarki, co potwierdza kolejna inwestycja produkcji nowej generacji silnika Toyoty w Wałbrzychu – powiedział wicepremier Janusz Piechociński podczas uroczystości w zakładach Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP).

Wicepremier Piechociński podkreślił, że przemysł samochodowy zaczyna wychodzić z kryzysu, co jest widoczne zwłaszcza na przykładzie Ameryki Północnej i  Azji.

– Dlatego chcielibyśmy, aby inwestorzy lokujący swoje inwestycje w Polsce uruchamiali również działalność badawczo-rozwojową. Przy istniejących zakładach produkcyjnych mogą powstawać ośrodki badawcze, gdzie opracowywane będą nowoczesne produkty o najwyższych wymaganiach technicznych i środowiskowych. To także szansa na stworzenie kolejnych miejsc pracy dla młodych inżynierów – powiedział.