Firma General Motors Manufacturing Poland zdecydowała się na wybudowanie na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej fabryki produkującej silniki 1.6. Inwestycja, zlokalizowana w Tychach, będzie kosztowała koncern aż miliard złotych.

Wczoraj, 11 lutego, przedstawiciele spółki GM poinformowali, że firma planuje przeznaczyć blisko 250 mln euro na nową inwestycję. Pierwsze egzemplarze silników Diesla o pojemności 1.6 l mają opuścić zakłady w 2017 r.

Powierzchnia użytkowa budynków zostanie zwiększona o 30 procent. W ramach rozbudowy powstaną obszar magazynowania produktów oraz nowe, zaawansowane technicznie linie produkcyjne i testowe. Dzięki temu możliwe będzie przekształcenie dotychczasowego procesu montażu w zakładzie w pełny proces produkcji. Budowa i instalacja nowego wyposażenia potrwa do 2016 r.

- Nowa rodzina wysokoprężnych jednostek napędowych stanowi istotny element naszej ofensywy silnikowej. Doceniamy dobrą jakość i wysoką wydajność naszego polskiego zakładu i z nadzieją czekamy na wdrożenie tego wyjątkowego projektu. – powiedział Peter Thom, członek zarządu spółki Adam Opel AG oraz wiceprezes General Motors Europe, odpowiedzialny za produkcję w Europie.

- Nowa inwestycja jest kolejnym etapem rozwoju zakładu GM Manufacturing Poland, który zabezpiecza jego przyszłość. Dzięki szerokiej gamie nowoczesnych silników i samochodów jesteśmy częścią ofensywy produktowej marki Opel/Vauxhall. Dziękujemy polskiemu Ministerstwu Gospodarki za wsparcie udzielone dla tej inwestycji. – powiedział Andrzej Korpak, dyrektor generalny GM Manufacturing Poland.

Fabryki GM Manufacturing Poland w Gliwicach i Tychach zatrudniają 3500 osób.

- Decyzja General Motors Manufacturing Poland o umieszczeniu produkcji silników 1.6 na Śląsku to nie tylko dobra informacja dla regionu, ale i dla całej gospodarki – powiedział wicepremier Janusz Piechociński podczas wizyty w zakładzie GMMP w Tychach.

Wicepremier Piechociński przypomniał, że zakład w Tychach znajduje się na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

– Decyzją Rady Ministrów działalność wszystkich SSE została wydłużona do 2026 r. Dzięki temu inwestowanie na ich terenie staje się bardziej opłacalne i efektywne – przypomniał.

Jak ocenił wicepremier Piechociński, nowa inwestycja to krok na rzecz wzmocnienia konkurencyjności zakładu w Tychach.

– Wyprodukowane silniki zostaną wykorzystane w innych modelach samochodów koncernu GM. Projekt daje również szansę na utworzenie nowych miejsc pracy i kooperację z lokalnymi przedsiębiorcami – zauważył.

Zapewnił także, że MG na bieżąco analizuje rozwój sytuacji w polskim sektorze motoryzacyjnym.

– To bardzo ważny segment naszej gospodarki, w którym pracuje ponad 150 tysięcy pracowników.  Według wstępnych danych za dwa kwartały 2013 r. pomimo kryzysu generował on przychody z całokształtu działalności na poziomie ok. 60 mld zł  – powiedział wicepremier.

Fabryka General Motors Manufacturing Poland jest największą zagraniczną inwestycją w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, zatrudniającą w sumie 3500 osób (zakłady w Tychach i Gliwicach).  98 proc. wyprodukowanych samochodów oraz 90 proc. silników wysyłanych jest na eksport. GMMP odpowiada m.in. za produkcję Opla Astry, kabrioletu Cascada i silników Diesla o pojemności 1,7 l. Suma inwestycji GM Manufacturing Poland w naszym kraju jest szacowana na blisko miliard euro.