Tarnów otworzył nową Strefę Aktywności Gospodarczej

  • 7 listopada 2019
  • TerenyInwestycyjne.info

(fot. Paweł Topolski UM Tarnów)

Do dyspozycji inwestorów jest dostępna kolejna Strefa Aktywności Gospodarczej w Tarnowie. Tym razem na przedsiębiorców czeka teren o powierzchni niemal sześciu hektarów. Teren SAG Piaskówka posiada niezbędną infrastrukturę drogową, a działki są w pełni uzbrojone. 

– Nie chcieliśmy, żeby działki nabył jeden inwestor i zamroził te grunty na wiele lat. Chcemy, by było to miejsce dla średniej przedsiębiorczości. Dofinansowanie, które otrzymaliśmy na tę inwestycję, jest przeznaczone na rozwój małej i średniej przedsiębiorczości – podkreślał prezydent Roman Ciepiela. – Dostęp do wszystkich mediów jest zapewniony, więc jeżeli tylko ktoś ma pomysł na rozwijanie swojej działalności, to może myśleć o zakupie działki na tym terenie – dodał prezydent Tarnowa.

Powierzchnia SAG „Piaskówka” obejmuje  5,82 hektara, z czego 4,82 ha zajmują działki inwestycyjne. W ramach inwestycji na terenie strefy zbudowano drogi dojazdowe do działek, ciągi piesze, drogi rowerowe, dwa place manewrowe. Znajdują się tutaj również sieci wodociągowa i kanalizacyjna, sieć kanalizacji deszczowej wraz z dwoma zbiornikami retencyjnymi, postawiono oświetlenie uliczne, przebudowano też istniejącą infrastrukturę sieciową. Zanim powstał SAG, konieczna była integracja tej części miasta z istniejącymi drogami miejskimi. Działki zostały wykarczowane, a prace obejmowały też niwelację terenu.

– Teren SAG jest objęty zachętami inwestycyjnymi w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Od miasta można również uzyskać zwolnienia od podatku od nieruchomości za utworzenie nowych miejsc pracy i Regionalną Pomoc Inwestycyjną. Działki te będzie można zakupić w połowie przyszłego roku. W pierwszej kolejności Rada Miejska musi podjąć uchwałę o planie zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, muszą zostać wykonane odpowiednie podziały, a te będą dokonane według potrzeb konkretnych inwestorów – wyjaśniał Piotr Augustyński, zastępca prezydenta. Podkreślał również, że wcześniej będą prowadzone konsultacje z przedsiębiorcami, a następnie przeprowadzane przetargi dla działek znajdujących się w strefie.

O Polskiej Strefie Inwestycji mówił z kolei przedstawiciel Krakowskiego Parku Technologicznego. – Od roku nie musimy w Małopolsce ustanawiać Specjalnych Stref Ekonomicznych dla danych nieruchomości. W przypadku Tarnowa mamy do czynienia z obniżonymi „pułapami wejścia” jeśli chodzi o wysokość i skalę inwestycji. Decyzje, które podejmujemy aktualnie, są w głównej mierze wydawane w Tarnowie, ponieważ tutaj ten próg jest obniżony, czyli łatwiej o uzyskanie korzyści płynących z inwestycji – zaznaczał Jacek Bielawski, zajmujący się obsługą inwestorów w KPT.

Nowa Strefa Aktywności Gospodarczej to projekt, który oprócz terenów na „Piaskówce” obejmuje również tereny inwestycyjne przy ul. Komunalnej o powierzchni prawie 13 hektarów. Realizacja drugiej części zadania ma rozpocząć się w grudniu i zakończyć w maju 2020 r. Całkowita wartość projektu to ponad 11,6 mln złotych. Miasto pozyskało na ten cel unijne dofinansowanie w wysokości 7,4 mln złotych.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów