Największe transakcje gruntów inwestycyjnych

  • 5 października 2023
  • TerenyInwestycyjne.info

Rafał Bochenek, menadżer ds. zakupu gruntów, Savills

Na przełomie drugiego i trzeciego kwartału bieżącego roku obserwujemy stosunkowo wysoką aktywność deweloperów magazynowych, którzy pozyskują kolejne tereny pod rozwój działalności. Aktywne były firmy CTP, P3 Logistic Parks, SEGRO oraz Panattoni.

Zakupy gruntów kontynuowała firma CTP – do dzisiaj w portfelu ma już ponad 200 ha, ponad 500 000 m kw. wybudowanych i 400 000 m kw. hal w budowie m.in. k. Warszawy (w Emilianowie, Mszczonowie, Wiskitkach,), czy w Gdańsku i Sulechowie.

Jeśli chodzi o największe miasta regionalne, to nadal bardzo duży popyt utrzymuje się na rynku poznańskim. Kilka przetargów na sprzedaż gruntów o dużych areałach 25-40 ha organizowała spółka Międzynarodowe Targi Poznańskie. Kolejny przetarg planowany jest na listopad br. – wystawiona na sprzedaż jest działka o pow. 39,7 ha za cenę 102,5 mln PLN.

Po szybkiej realizacji II etapu P3 Logistic Parks Poznań, firma powiększyła areał gruntów o kolejne niemal 30ha pod budowę III fazy parku w gminie Dachowa.

Podaż gruntów o bardzo dużych areałach jest najbardziej ograniczona w rejonie Warszawy, a najbliżej położone przygotowane działki pozwalające na budowę hal o powierzchni 50 000 m kw. i więcej, dostępne są w rejonie Radzymina. Ich ceny przekraczają już 300 zł/m kw. w obszarach pozwalających na budowę obiektów o wysokości 20 metrów.

W połowie sierpnia SEGRO informowało o zakupie gruntów w Warszawie m.in. pod budowę data-centre i małych modułów magazynowych (SBU). Spółka zabezpieczyła także 20 ha w rejonie Poznania oraz nowe tereny na Śląsku i w Polsce Centralnej.

W kilku lokalizacjach Górnego Śląska nowy bank gruntów pozyskało Panattoni, w tym m.in. w Bytomiu, w Rudzie Śląskiej - pod nowe parki logistyczne, a także w Bieruniu i Knurowie – pod projekty dedykowane (BTS).

Poziom cen gruntów inwestycyjnych jest raczej stabilny, nie obserwujemy znaczących obniżek cen wywoławczych i transakcyjnych dobrze zlokalizowanych gruntów objętych MPZP z przeznaczeniem pod usługi i produkcję. Dotyczy to przede wszystkim gruntów o największych areałach, pozwalające na budowę parków logistycznych i hal magazynowych o dużych powierzchniach. W przypadku gruntów przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe i handel można już zaobserwować korekty cen wywoławczych – zwłaszcza tych, które są oferowane na rynku przez dłuższy czas lub były wystawiane wcześniej na sprzedaż w ramach przetargów publicznych.

Na nowy popyt wpływają podmioty planujące budowę mniejszych inwestycji magazynowo biurowych (SBU), które mają być zlokalizowane w obrębie miast. Największym zainteresowaniem cieszą się działki o pow. ok. 2-3 ha położone blisko centrum w większych miast, jak Warszawa, Trójmiasto oraz Kraków. Takich gruntów poszukują nowi inwestorzy na polskim rynku i zakładamy, że ten trend wzmocni się jeszcze bardziej.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów