Kolejna inwestycja i nowe miejsca pracy powstaną w Suwałkach. Zarząd Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wydał pod koniec lutego pierwsze w tym roku, a 191 od początku funkcjonowania spółki, zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej.

Zgodę na działalność otrzymała spółka NOVIGO z podwarszawskich Marek. Firma zamierza produkować w podstrefie Suwałki wyroby z drewna, głównie wieszaki do ubrań. Realizację nowego projektu inwestycyjnego będzie przebiegała dwuetapowo.

- Najpierw inwestor wyposaży w park maszynowy wynajętą (na terenie strefy) halę i rozpocznie w niej produkcję. Dopiero w następnej kolejności zakupi nieruchomość na terenie strefy ekonomicznej, na której wybuduje własny zakład produkcyjny – informuje Robert Żyliński, prezes SSSE.

Inwestycja pochłonie co najmniej 16 mln zł i potrwa do kwietnia 2015 roku.  Przedsiębiorca zadeklarował również zatrudnienie co najmniej 18 pracowników.

- To pierwsze zezwolenie wydane w tym roku, kolejnych spodziewamy się wiosną. Mimo, że to dopiero początek roku to już dostrzegamy większe zainteresowanie naszymi terenami, częściowo ma to związek ze zmianą mapy pomocy regionalnej – dodaje Robert Żyliński.

Zgodnie z nowymi wytycznymi Komisji Europejskiej w zakresie pomocy na lata 2014-2020 od lipca tego roku obowiązywać mają nowe poziomy maksymalnej intensywności pomocy. Dla większości regionów Polski będą one niższe niż dotychczas o średnio 15 punktów procentowych. Nie zostanie ona zmieniona tylko w województwach: lubelskim, podkarpackim, podlaskim i warmińsko-mazurskim.

Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna jest jedną z czternastu stref w Polsce. Swoim zasięgiem obejmuje: Suwałki, Białystok, Grajewo, Ełk, Gołdap, Małkinię Górną, a od grudnia 2013 r. także Łomżę. W 2013 r. wydała 10 zezwoleń (z czego trzy to firmy zagraniczne: Ukraina, Dania i Holandia). Wartość inwestycji wyniosła 251 800 000 zł. Przedsiębiorcy zadeklarowali zatrudnienie 298 osób i utrzymanie dotychczasowych blisko tysiąca miejsc pracy.