Perspektywy rozwojowe Polski oraz rozmiar jej gospodarki czynią ją najatrakcyjniejszym rynkiem w Europie Środkowej i Wschodniej. Zawdzięcza to głównie stabilnej sytuacji politycznej oraz konkurencyjności rynku pracy. 

W raporcie „Central and Eastern Europe Economic Scorecard – a sustainable future in a great region” przygotowanym przez PwC we współpracy z Ambasadą Brytyjską Polska znalazła się w gronie państw Europy Środkowo-Wschodniej oferujących najlepsze perspektywy dla inwestorów.

Wysoko oceniona została m.in. stabilność polityczna – Polska uzyskała wskaźnik 8,0 - na równi z Czechami, a tuż za Słowenią, która osiągnęła wskaźnik 9,0. Polska charakteryzuje się także dobrą jakością kapitału ludzkiego (drugie miejsce ze wskaźnikiem 6,5, tuż za Słowacją ze wskaźnikiem 6,7), przy jednocześnie niskich kosztach pracy – ze wskaźnikiem 8,0 plasuje się w tym przypadku tuż za Rumunią (wskaźnik 9,0) wraz z krajami bałtyckimi, Węgrami oraz Bułgarią.

- Nasza przewaga wśród państw Europy Środkowo-Wschodniej związana jest nie tylko z takimi czynnikami, jak przewidywalna polityka gospodarcza, wykwalifikowani i konkurencyjni kosztowo pracownicy, czy dostęp do globalnych rynków. Siła Polski dodatkowo wzrasta, jeśli weźmiemy pod uwagę jej rozmiar – jesteśmy największym krajem w regionie należącym do Unii Europejskiej – powiedział podczas prezentacji raportu prof. Witold Orłowski z PwC.

Według ekspertów PwC największym wyzwaniem jest infrastruktura – w tym zakresie Polska uzyskała wskaźnik na poziomie 2,0 (dla porównania: Węgry 4,0, Słowenia 5,0, Czechy 5,0, kraje nadbałtyckie 4,3).

Z raportu wynika, że ranga Europy Środkowo-Wschodniej wśród inwestorów rośnie. Ciągle jednak jest wiele do zrobienia. Średni poziom PKB na mieszkańca w regionie, wg parytetu siły nabywczej, wyniósł w 2012 roku zaledwie 57 proc. średniej dla Europy Zachodniej. To ma szansę się jednak zmienić w najbliższych latach.