Nawet 100 mln zł planuje w tym roku zainwestować Grupa Pfleiderer Grajewo S.A. W perspektywie kilku lat firma przymierza się do budowy nowego zakładu.

W pierwszym kwartale Grupa Pfleiderer Grajewo S.A., zajmująca się głównie produkcją materiałów z drewna wykorzystywanych m.in. w meblarstwie, osiągnęła z działalności kontynuowanej 396,8 mln zł skonsolidowanych przychodów, co oznacza wzrost sprzedaży o 12 proc. w stosunku do 1Q 2013 r. Zysk EBITDA wzrósł w omawianym okresie o 67 proc. 1Q/1Q do kwoty 42,1 mln zł, zaś zysk operacyjny  z działalności kontynuowanej  zwiększył się o 105 proc. 1Q/1Q do 30,1 mln zł. Grupa zakończyła pierwszy kwartał 2014 roku zyskiem netto z działalności kontynuowanej na poziomie 20,3 mln zł, wobec 4,4 mln zł w 1Q 2013 roku.

- W minionym kwartale osiągnęliśmy dwucyfrowy wzrost sprzedaży, z jednoczesnym znaczącym wzrostem jej rentowności. Nadal widać ożywienie na rynku, będące efektem silnego popytu ze strony branży meblarskiej stymulowanego głównie utrzymującą się wysoką dynamiką eksportu mebli. Obserwujemy również wzrost popytu krajowego. Wynik operacyjny EBITDA wzrósł o dwie trzecie. Ceny podstawowych surowców były zbliżone do cen sprzed roku. Dzięki temu kolejny kwartał zamknęliśmy dobrymi wynikami finansowymi. - mówi ł Wojciech Gątkiewicz, prezes Pfleiderer Grajewo S.A.

Jednocześnie, pomimo niskiego sezonu jakim jest zwykle początek roku, wykorzystanie mocy produkcyjnych głównych ciągów było nadal bardzo wysokie i wyniosło w I kwartale 2014 roku ponad 97 proc.

- Planujemy zwiększyć nasze moce produkcyjne poprzez eliminację wąskich gardeł w procesie produkcyjnym, co powinno nam pozwolić na obsługę rosnącego popytu rynkowego - dodał prezes Wojciech Gątkiewicz. Grupa kontynuuje realizację wieloletniego programu nakładów inwestycyjnych. W bieżącym roku realizowane będą nakłady w granicach 100 mln zł, co pozwoli na zwiększenie dostępnych mocy, poprawi konkurencyjność kosztową zakładów i pozwoli na lepsze dostosowanie potencjału wytwórczego do oczekiwań rynkowych.

W latach 2014-2015 firma planuje się skupić na reinwestycjach w istniejące zakłady. W sumie Grupa wyda na dwie fabryki: w Grajewie (na terenie Suwalskiej SSE) i w Kędzierzynie-Koźle od 200 do 250 mln zł. Od 2016 r. Pfleiderer zamierza się skupić na kolejnych inwestycjach.

- Nowe inwestycje powstaną albo na już posiadanym gruncie albo na nowym terenie. Na razie jednak nie będę wypowiadać się na temat w jakiej części Europy i jaki zakład może powstać, ponieważ dopiero przygotowujemy business plan dla naszych inwestycji strategicznych – podkreślił prezes Gątkiewicz.

Władze Pfleiderer Grajewo S.A. zapewniły jednak, że wzrost będzie zrównoważony i dopasowany do sytuacji rynkowej. - Na pewno nie zaczniemy na raz budowy trzech fabryk. To już zrobiliśmy i teraz nadszedł czas na wzrost zrównoważony – dodał prezes Pfleiderer Grajewo S.A.