Ponad 100 osób ma znaleźć pracę przy produkcji filtrów w fabryce firmy Hengst, która powstała w Gogolinie na Opolszczyźnie na 6-hektarowym terenie. Wartość inwestycji oszacowano na 16 mln euro.

Niemiecki koncern Hengst jest światowym liderem w produkcji wysokowydajnych filtrów, a zakład w Gogolinie jest już szesnastym na świecie. Powstał na 6-hektarowej działce objętej Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną (KSSE). Powierzchnia produkcyjna zakładu to 10 tys. mkw. To już drugi zakład koncernu, który uruchomiono w Polsce. Pierwszy działa od 2015 r. w Gostyniu (Wielkopolskie), gdzie produkowane są wkładki filtrowe. W Gogolinie powstawać będą moduły do zarządzania płynami.

Jens Röttgering, właściciel i prezes zarządu grupy Hengst przyznał, że jego firma przed podjęciem decyzji o budowie fabryki rozważała również inne tereny w Polsce, Czechach czy na Węgrzech. O lokalizacji w Gogolinie przesądziła otwartość władz i profesjonalna obsługa ze strony instytucji odpowiedzialnych za kontakt z firmą.

Obsługą firmy w procesie inwestycyjnym zajmowało się m.in. Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG). Głównym planistą i project managerem była firma Metroplan Poland z Wrocławia.

- Dla inwestora ważna była bliskość autostrady A4 – mówi Michał Brzozowski, dyrektor zarządzający Metroplan Polska. - Poza wyborem lokalizacji pomagaliśmy w negocjacjach z KSSE i władzami samorządowymi oraz w wyborze głównego wykonawcy, którym była firma Hochtief - dodał.

- Województwo opolskie to najmniejsze województwo w Polsce, ale jest to dobre miejsce do rozwoju przedsiębiorstwa. Jesteśmy bardzo przyjaźnie nastawieni do firmy Hengst i oferujemy wsparcie w prowadzeniu działalności. Polecam OCRG jako dobre miejsce do kontaktu pomiędzy Wami – jako przedsiębiorcami a władzami regionu – mówił Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego.

Firma Hengst istnieje od 1958 r. Powstała w miejscowości Münster w Nadrenii - Północnej Westfalii (Niemcy). Koncern zatrudnia obecnie 3 tys. pracowników. Księgi zamówień są pełne i w związku z tym firma w ciągu najbliższych pięciu lat chce stworzyć 600 nowych miejsc pracy na całym świecie. Jesienią firma planuje rozpocząć budowę centrum logistycznego w Rawiczu.