Miniony rok zakończył się dla biznesowej Łodzi bardzo optymistycznie, o czym świadczą bardzo dobre rezultaty zanotowane zarówno na rynku mieszkaniowym jak i biurowym. Liczba sprzedanych mieszkań względem 2015 roku podwoiła się, a zasoby całkowitej powierzchni biurowej już za chwilę przekroczą 500 000 mkw.

Mieszkaniówka ostro przyspiesza

Sektor mieszkaniowy w Łodzi, po latach stagnacji, przeżywa boom - liczba sprzedanych w minionym roku mieszkań wyniosła 4 200 i była o 30% większa niż w 2017, kiedy nabywców znalazło 3 300 mieszkań. Rekordowy popyt idzie w parze z rekordową podażą. W 2018 roku na rynek trafiło 4 600 mieszkań, czyli o 15% więcej niż 2017 i 2,5 raza więcej niż 2015 roku, kiedy deweloperzy wybudowali ich zaledwie 1 800.

Przestrzeń do dalszego rozwoju mieszkaniówki w Łodzi jest również bardzo obiecująca. W minionym roku na 1 000 mieszkańców miasta przypadało niespełna 6 lokali sprzedanych na rynku pierwotnym – dla porównania we Wrocławiu czy Trójmieście było to 17 mieszkań. Ceny na pierwotnym rynku mieszkaniowym w tym mieście również rosną wolniej niż w innych polskich aglomeracjach.

- Na koniec 2018 roku średnia cena lokali oferowanych przez deweloperów w Łodzi była o zaledwie 8% wyższa niż przed rokiem, a od końca 2016 roku wzrosła zaledwie o 17%, co stanowiło jeden z najniższych wyników odnotowanych w głównych miastach w Polsce. Wraz z dynamicznym rozwojem oferty biurowej sprawiło to, że rynek ten stał się interesujący dla osób chcących zainwestować w nieruchomości mieszkaniowe z myślą o ich wynajmowaniu. - mówi Katarzyna Kuniewicz, Dyrektor Działu Badań Rynku Mieszkaniowego, JLL.

Pół miliona mkw. biur w Łodzi

- Sytuacja na rynku nieruchomości biurowych jest również optymistyczna. Obecna całkowita podaż w tym segmencie to około 470 000 mkw., a w budowie pozostaje kolejne 100 000 mkw.
Jeszcze w tym roku całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Łodzi przekroczą 500 000 mkw., dzięki czemu miasto umocni swoją pozycję jako jednego z największych centrów biznesowych w Polsce. Mocny przyrost nowej powierzchni przez ostatnich 5 lat nie miał większego wpływu na poziom wakatów, które utrzymują się poniżej 10%. Jednym z powodów jest wysoka aktywność firm z sektora usług dla biznesu, które w ubiegłym roku odpowiadały za blisko 50% popytu na powierzchnię biurową. - mówi Łukasz Dobrzański, kierujący łódzkim oddziałem JLL

W Łodzi branża BPO/SSC ma się dobrze. Według danych ABSL, w firmach z sektora zlokalizowanych w Łodzi pracuje ponad 20 000 osób. Średnio centra usług zatrudniają 270 pracowników, co przekłada się na wysokie zapotrzebowanie na nową powierzchnię biurową i tym samym wysoki udział sektora w popycie. Przykładem może być tutaj firma Clariant, która wynajęła w zeszłym roku niemal 5 000 mkw. w kompleksie Monopolis.

Rozwój sektora odbywa się głównie w docenianych przez rynek lokalizacjach biurowych i wyraźne kształtujących się dwóch głównych hubach biurowych. Jednym z nich jest lokalizacja przy Centralnej Osi Łodzi, w szczególności w okolicach tzw. skrzyżowania marszałków. To tutaj powstaje wspomniany wcześniej kompleks Monopolis, który budowany jest na terenie dawnych zakładów Monopolu Wódczanego. W jego sąsiedztwie trwają prace nad biurowcem Imagine. Wśród istniejących już projektów biurowych w tej lokalizacji należy wymienić m.in. Symetris Business Park, Forum 76, Łódź 1, Łódzkie Centrum Biznesu. Wzdłuż al. Piłsudskiego realizowane i planowane są również kolejne inwestycje biurowe utwierdzające znaczenie tej lokalizacji w Łodzi.

- Kształtujące się huby biurowe w Łodzi tworzą zupełnie nową tkankę miejską. Przy realizacji naszych projektów pamiętamy w równej mierze o wygodzie i komforcie pracy naszych najemców biurowych, jak również o potrzebach mieszkańców miasta. W Monopolis łodzianie znajdą miejsce przyjemne do spędzania czasu wolnego z restauracjami, piekarnią, kawiarnią. Będzie też teatr, galeria oraz klub dla dzieci. Wieżę, że łodzianie polubią to tętniące życiem, również wieczorami i w weekendy, wyjątkowe miejsce. - powiedział Krzysztof Witkowski, Prezes Virako.

Nowym, tworzącym się zagłębiem biurowym jest Nowe Centrum Łodzi w rejonie dworca Łódź Fabryczna, gdzie powstaje m.in. Brama Miasta. W tym samym rejonie funkcjonuje już biurowiec Nowa Fabryczna oraz Przystanek mBank. Atutem obu lokalizacji jest świetny dostęp do środków komunikacji miejskiej.

- Dynamiczny rozwój łódzkiego rynku biurowego jest w dużej mierze zasługą władz lokalnych i ich programów rewitalizacyjnych, rozwoju infrastruktury i intensywnej promocji miasta. Łódź nie wygląda już tak samo jak 10 lat temu, co doceniają zarówno mieszkańcy, turyści, jak przedstawiciele biznesu. Warto również zaznaczyć, że silny rozwój rynku mieszkaniowego i magazynowego w regionie także ma pozytywny wpływ na rozwój projektów biurowych. Dodatkowo centralne położenie miasta i dobre połączenia drogowe są kolejnymi atutami wspierającymi boom nieruchomościowy w mieście. - mówi Łukasz Dobrzański, kierujący łódzkim oddziałem JLL.