Najnowszy raport Jones Lang LaSalle o rynku hotelowym w Polsce przedstawia optymistyczne prognozy dla rozwoju tej branży w kraju.

Polski rynek hotelowy osiągnął jedne z najlepszych wyników w Europie w 2011 roku. Jak wynika z najnowszej publikacji badawczej Jones Lang LaSalle Hotels, warszawskie hotele zanotowały 8,3-proc. wzrost wskaźnika RevPAR (przychód na dostępny pokój) w porównaniu z 2010 rokiem.

Wzrosła również aktywność inwestorów w nieruchomości hotelowe jako skutek wyróżniających się na tle Europy wskaźników gospodarczych. Polska oceniana jest jako kraj o dużym potencjale rozwoju rynku hotelowego, w szczególności w kontekście relacji ryzyka do zysku z inwestycji.

- Obserwujemy zauważalną poprawę w wynikach osiągniętych przez polskie, a w szczególności warszawskie hotele, w porównaniu do załamania rynkowego z 2009 roku. Istotnie wzrosło zarówno obłożenie obiektów hotelowych, jak i średnie ceny noclegów, co przełożyło się bezpośrednio na ekonomikę tej branży. Dodatkowym pozytywnym bodźcem wpływającym na wyniki sektora hotelowego jest w bieżącym roku współorganizacja przez Polskę mistrzostw Europy w piłce nożnej. W okresie letnim polskie hotele osiągną pełne obłożenie, a więc możliwe będą do uzyskania również wyższe niż normalnie ceny noclegów. Polska gospodarka nadal bardzo korzystnie wyróżnia się na tle innych krajów europejskich z prognozowanym wzrostem na poziomie 3 proc. w 2012 roku zgodnie z Global Insight. Jesteśmy zatem spokojni o popyt na usługi hotelowe ze strony turystyki biznesowej oraz dalszy rozwój segmentu hoteli ukierunkowanych na spotkania, podróże motywacyjne, konferencje i wystawy - komentuje Angus Wade, Executive Vice President CEE, Jones Lang LaSalle Hotels.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że wciąż istnieje niewykorzystany potencjał polskiego rynku hotelowego, co daje szansę wejścia na rynek kolejnym międzynarodowym sieciom hotelarskim.

- Polski rynek nieruchomości hotelowych jest wciąż relatywnie młody a hotele kategoryzowane stanowią jedynie niewielki udział w bazie hotelowej kraju. Proporcja ta naturalnie będzie zmieniać się, wraz z powstaniem kolejnych obiektów Marriott i Hilton w Warszawie i innych dużych miastach w Polsce. Względnie niska podaż nowych obiektów hotelowych zachęci naszym zdaniem inne, dotąd nieobecne w kraju sieci hotelowe do ekspansji na dynamicznym polskim rynku - wyjaśnia Christoph Härle, CEO Continental Europe, Jones Lang LaSalle Hotels.

Eksperci Jones Lang LaSalle zwracają również na wzrost inwestycji na rynku hotelowym w ubiegłym roku.

- Rynek inwestycji w nieruchomości hotelowe zanotował imponujący wzrost w 2011 roku po spokojniejszym 2010 roku. Wolumen transakcji wyniósł w ubiegłym roku 125 mln €, przy czym jedną z największych transakcji była sprzedaż hotelu Jan III Sobieski (doradcą sprzedającego był Jones Lang LaSalle Hotels), który został nabyty przez norweską spółkę Wenaasgruppen i przemianowany na Radisson Blu Sobieski. Spodziewamy się dalszego mocnego zainteresowania zagranicznych inwestorów nabywaniem nieruchomości hotelowych w Polsce, w szczególności wysokiej klasy obiektów zlokalizowanych w miastach takich jak Warszawa czy Kraków -  podsumował Angus Wade.