Coraz więcej budynków w Polsce otrzymuje certyfikaty zrównoważonego budownictwa, takie jak brytyjski BREEAM czy amerykański LEED. Do grona „zielonych budynków” dołączyły centra handlowe Dom Mody Drukarnia, Pasaż Łódzki i Krokus, które otrzymały certyfikat BREEAM In-Use.

Certyfikaty BREEAM In-Use potwierdzają, że zarówno właściciele budynków, jak i ich zarządcy stosują zasadę zrównoważonego rozwoju, opartą na kształtowaniu odpowiednich relacji między wzrostem gospodarczym, a dbałością o środowisko i zdrowie człowieka. Koncepcja ta jest szczególne istotna w budownictwie i nieruchomościach, jednych z najmniej neutralnych dla środowiska dziedzin gospodarki. Konieczność zapewnienia zrównoważonego rozwoju w tym obszarze jest od dawna dostrzegana przez organy rządowe oraz instytucje międzynarodowe, w tym Unię Europejską.

 

Poprzez regulacje prawne, takie jak np. dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (2002/91/WE), zobowiązują oni członków UE do realizacji określonych celów. Jednym z nich jest redukcja emisji dwutlenku węgla, która w krajach wysokorozwiniętych prawie w 18 proc. pochodzi z istniejących budynków.

W styczniu 2012 roku, do grona polskich budynków posiadających certyfikaty zrównoważonego budownictwa BREEAM In-Use ocenione na poziomie „Very good” dołączyły centra handlowe: Dom Mody Drukarnia w Bydgoszczy (właściciel: spółka celowa IVG Development), Centrum Handlowe Krokus w Krakowie (właściciel: spółka celowa GE Capital Real Estate) oraz Pasaż Łódzki (właściciel: spółka celowa Pradera Europe). Pomimo, że najstarsze z wymienionych centrów handlowych zostało wybudowane ok. 14 lat temu, sprawna współpraca firmy zarządczej Apsys Polska z właścicielami oraz przeprowadzone remonty pozwoliły na osiągnięcie tak wysokich not. Modernizacje oraz innowacyjne sposoby zarządzania budynkami obniżyły koszty ich funkcjonowania, podniosły ich wartość finansową, użytkową i środowiskową, uczyniły je bardziej przyjaznymi dla klientów oraz zwiększyły ich konkurencyjność na rynku lokalnym.

 

Certyfikaty BREEAM In-Use otrzymały nie tylko budynki, ale również zarządca – firma Apsys Polska. Ocenę na poziomie „Very Good” przyznano jej za jakość polityki i procedur wdrażanych w centrach handlowych oraz skuteczność zarządzania zgodnego z zasadami zrównoważonego rozwoju, a więc z uwzględnieniem potrzeb ludzi i środowiska naturalnego.

- Zadaniem zarządcy jest nie tylko bieżące prowadzenia spraw związanych z funkcjonowaniem budynków, ale również zwiększanie ich wartości oraz konkurencyjności - mówi Marcin Stokowiec, dyrektor ds. inwestycji, Apsys Polska.

Apsys ma ambitne cele do zrealizowania w Polsce. - Naszym celem jest, aby jeszcze w tym roku wszystkie centra handlowe, którymi Apsys zarządza w Polsce, a jest ich 14, otrzymały certyfikaty zrównoważonego budownictwa – dodaje Marcin Stokowiec.

BREEAM In-use jest stosowanym w Europie systemem certyfikowania obiektów już istniejących. Proces certyfikacji obejmuje ocenę kilkudziesięciu czynników, takich jak: efektywność energetyczna obiektu, sposób zarządzania odpadami, ograniczanie emisji zanieczyszczeń, dostępność komunikacyjna obiektu czy udogodnienia dla gości i pracowników. Przeprowadzenie certyfikacji wymaga zatrudnienia licencjonowanego asesora BREEAM. Audyt BREEAM In-Use wykonała firma Grontmij.