5 milionów złotych otrzyma Szczeciński Fundusz Pożyczkowy w ramach Zachodniopomorskiego Funduszu Powierniczego JEREMIE. Pieniądze posłużą wsparciu małych i średnich przedsiębiorstw.

Inicjatywa JEREMIE (Wspólne Europejskie Zasoby dla Mikro-, Małych i Średnich Przedsiębiorstw) została utworzona przez Komisję Europejską i Europejski Bank Inwestycyjny. Ideą inicjatywy jest podnoszenie konkurencyjności gospodarki europejskiej na światowym rynku poprzez zapewnienie podmiotom z sektora MŚP systemu finansowania ich działalności i rozwoju. W Polsce inicjatywa zarządzana jest na poziomie województw, za pomocą regionalnych Funduszy Powierniczych JEREMIE.

W województwie zachodniopomorskim zarządzaniem zajmuje się Bank Gospodarstwa Krajowego, który w ramach swojej działalności podpisuje m.in. umowy z tzw. pośrednikami finansowymi. Jednym z takich pośredników stanie się Szczeciński Fundusz Pożyczkowy, spółka będąca w całości własnością miasta. Odpowiednią umowę w tej sprawie - w obecności władz województwa - podpisał prezes SFP Marcin Krukowski z przedstawicielem BGK.

Na podstawie zawartej umowy BGK przekaże 5 mln zł w celu udzielania wsparcia dla firm z sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. O pożyczkę w ramach inicjatywy JEREMIE ubiegać się mogą: mikro-, mali lub średni przedsiębiorcy, przedsiębiorcy ze Szczecina i gmin ościennych, przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą, przedsiębiorcy nieposiadający historii kredytowej i wystarczających zabezpieczeń.

Środki otrzymane w ramach inicjatywy mogą być przeznaczone na finansowanie inwestycji polegających m.in. na zakupie, budowie lub modernizacji obiektów produkcyjno-usługowo-handlowych, tworzenie nowych miejsc pracy, wdrażanie nowych rozwiązań technicznych i technologicznych, zakup maszyn, urządzeń, aparatów, w tym także zakup środków transportu oraz inne cele gospodarcze przyczyniające się do rozwoju MŚP.

Maksymalna kwota pożyczki, którą można otrzymać w ramach inicjatywy JEREMIE, to 250 tys. zł. Okres jej spłaty wynosi do 60 miesięcy. Dopuszczalny jest 3-miesięczny okres karencji w spłacie kapitału. Minimalny wkład własny ubiegającego się o pożyczkę wynosi 20 proc. wartości przedsięwzięcia.