Współczesny pracownik i biura przyszłości

  • 26 listopada 2019
  • TerenyInwestycyjne.info

Łukasz Dziedzic, Starszy Analityk Rynku, JLL

Biuro – do niedawna miejsce, które ograniczało się do biurka, krzesła i ewentualnie małej kuchni, gdzie w pośpiechu można było zaparzyć kawę. O relaksie nie mogło być mowy, bo kolejka do ekspresu była zbyt długa. A teraz? Niektórzy z nas korzystają z przypisanych biurek, inni wolą od czasu do czasu gwar przestrzeni wspólnej, gdzie jemy śniadania i lunche, niektórzy chętnie korzystają z pokoju służącego do pracy w skupieniu, niewielkiego parku obok biurowca lub… własnej kanapy. Wszystko zależy od tego, jaki typ „biurowej” osobowości reprezentujemy.

„Przyszłość sektora nieruchomości jest bardziej ludzka niż może nam się wydawać. Mimo postępującej automatyzacji i rozwoju nowoczesnych technologii, kluczową rolę w projektowaniu biura jak nigdy wcześniej będą odgrywać doświadczenia pracowników. – Dobra wiadomość jest taka, że ten proces ma miejsce już teraz, również w Polsce”. – komentuje Jakub Zieliński, Lider Zespołu Doradztwa ds. Środowiska Pracy, JLL.

Jak jednak definiujemy samo „doświadczenie”?

– To nic innego jak sposób, w jaki wchodzimy w interakcję z naszą organizacją. Dlatego poziom i rodzaj doświadczeń pracowników w biurze jest tak kluczowy dla celów operacyjnych i strategicznych firmy. Co więcej, miejsce pracy napędzane ludzkimi emocjami wychodzi daleko poza powszechnie znany i pożądany work-life balance. Ono określa, jak zaangażowani, czy spełnieni jesteśmy. Dlatego spodziewamy się, że budowanie strategii związanych z miejscem pracy coraz częściej będzie wymagało bardzo bliskiej współpracy, a dodatkowo zmieni postrzeganie administratorów biura, którzy będą bardziej zmotywowani, aby stać się tzw. business partnerami. To znacząco wpłynie na sposób projektowania biur. – mówi Jakub Zielińsk.

Z takiego założenia wychodzi też najnowszy raport JLL i Skanska „Diversity in the workplace”, który identyfikuje pięć różnych typów osobowości wśród pracowników biurowych w Polsce. CO-Worker/CO₂-Fighter, Busy But Balanced, White-Collar Classic, Mission Completion i Work Hard, Tech Hard – za tymi nazwami kryją się różne postawy w stosunku do przypisanego biurka, aplikacji technologicznych, które oferuje biuro, obecności zieleni w przestrzeni biurowej, czy nawet kwestii własnego miejsca parkingowego. Jak wynika z opracowania nie każdy z nas potrzebuje otoczenia kwiatów, wertykalnych ogrodów, czy biura naszpikowanego nowoczesnymi technologiami. Dla części pracowników ważna jest jednak infrastruktura rowerowa w budynku, bliskość komunikacji miejskiej, czy fakt, że każdego dnia mogą pracować przy innym biurku.

– Nasz raport wskazuje, że nie ma jednej uniwersalnej zasady, którą należy kierować się projektując przestrzeń dla danego pracodawcy. Kluczowe jest zbadanie postaw swojego zespołu, zidentyfikowanie oczekiwań i zaangażowanie ludzi w cały proces tworzenia biura. Pracownicy, którzy zarówno czują się częścią społeczności, jak i mają poczucie, że firma dba o nich jako o jednostki, są bardziej związani z organizacją. Dlatego tak ważne jest, aby organizacja zapewniała w biurze miejsca spełniające bardzo specyficzne potrzeby członków zespołu. – mówi Łukasz Dziedzic, Starszy Analityk Rynku, JLL.

Według raportu, można zidentyfikować trzy najważniejsze poziomy, na których powinny koncentrować się firmy, aby ich biura były miejscem, do którego chcemy przychodzić i w których chcemy pracować. Tym pierwszym, namacalnym jest oczywiście wymiar fizyczny, czyli wszystko to, co widzimy, dotykamy i czujemy. To doświadczenia, które wywołuje w pracownikach wiszące na ścianach dzieła sztuki, układ piętra, plan biura, a także możliwość skorzystania z biurowej kawiarni, sali przeznaczonej do ćwiczeń, czy przestrzeni, w której pracownicy mogą się odprężyć i w nieformalnej atmosferze wymienić się myślami. Kluczowy jest także wymiar cyfrowy, odnoszący się do narzędzi, których pracownicy używają, by wykonać swoje zadania – urządzeń mobilnych, laptopów, rozwiązań wideokonferencyjnych, aplikacji, oprogramowania, narzędzi szkoleniowych. I w końcu, firmy muszą zwracać kluczową uwagę także na wymiar emocjonalny, który budujemy poprzez zaangażowanie pracowników w proces tworzenia środowiska pracy.

– Współczesny pracownik coraz bardziej zwraca uwagę na samopoczucie w biurze, co naturalnie wpływa na jego rosnące oczekiwania w stosunku do miejsca pracy. Zaangażowanie jest wynikiem m.in. zadowolenia naszych pracowników z miejsca pracy i postrzegania nas jako pracodawców. To, że jesteśmy w grupie zadowolonych pracowników wpływa na przykład na to, że chętnie polecimy naszego pracodawcę innym i będziemy dobrze o nim mówić, również prywatnie. W pracy ludzie powinni czuć, że mają swój cel, działają w otoczeniu, które o nich dba i w ramach biznesu, który pomaga łączyć im priorytety w rozwoju zawodowym i osobistym. Drugim obszarem jest poczucie kontroli nad środowiskiem pracy. Jeśli firma zapewni swoim pracownikom możliwości doskonalenia się, a oprócz tego odda do ich dyspozycji dopasowane przestrzenie biurowe, zwiększa szanse na zbudowanie w zespole zaufania i atmosfery przynależności. – mówi Anna Marciniak, Dyrektor ds. HR w Skanska.

Doświadczenie w miejscu pracy to w końcu spełnienie, na które składa się ogólne zadowolenie, troska o zdrowie pracowników, a także system nagród i ogólne uznanie dla pracy zespołu.

– Oczywiście takie elementy jak zaangażowanie, spełnienie, czy poczucie kontroli będą mieć nadane różne priorytety w zależności od specyfiki danej organizacji. Ważne jest jednak to, że ładne, estetyczne biuro przestaje być już wystarczające. Liczy się to, jak pracownicy czują się w przestrzeni biurowej, jak wspiera ona ich rozwój i zadowolenie i co, jako pracodawcy robimy, aby wszystkie te wskaźniki konsekwentnie podwyższać. A większa satysfakcja i zaangażowanie zespołu leży w interesie nas wszystkich. – mówi Jakub Zieliński.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów