W tegorocznym rankingu atrakcyjności inwestycyjnej na rynku nieruchomości, będącym częścią raportu „Emerging Trends in Real Estate. Europe 2016” opracowanego przez PwC oraz Urban Land Institute (ULI), Warszawa uplasowała się na 17. pozycji na 28 ocenianych miast. Po udanym 2015 roku, kiedy to wartość transakcji wzrosła o 22% w porównaniu do roku poprzedniego, Warszawa nadal pozostaje  atrakcyjna dla inwestorów. W czołówce zestawienia znajdują się Berlin, Hamburg oraz Dublin.

Raport „Emerging Trends in Real Estate”, przygotowywany co roku przez PwC oraz Urban Land Institute, podsumowuje perspektywy dla europejskiego rynku nieruchomości oraz opisuje przewidywane trendy na rynkach kapitałowych, dostępność kapitału i finansowania dłużnego na rynku nieruchomości. Raport powstaje na podstawie rozmów z ponad 500 uznanymi międzynarodowymi ekspertami rynku nieruchomości, w tym inwestorami, deweloperami, bankierami i agentami – także z Polski.

W najnowszej, 13. edycji raportu, Warszawa – pod względem atrakcyjności inwestycyjnej na rynku nieruchomości – uplasowała się na 17. miejscu, co w porównaniu do zeszłego roku oznacza spadek o 3 pozycje. Na szczycie zestawienia znalazły się Berlin, Hamburg i Dublin, z kolei ostatnie miejsca zajmują Lyon, Ateny i Moskwa.

Autorzy raportu podkreślają, że Warszawa nadal stanowi atrakcyjną lokalizację dla inwestycji w nieruchomości komercyjne i wyróżnia się pozytywnie na tle pozostałych miast z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. W 2015 r. wartość inwestycji na rynku nieruchomości w Polsce wzrosła aż o 22% w porównaniu do poprzedniego roku. Co ciekawe, po raz pierwszy w historii wartość inwestycji w nieruchomości biurowe w 2015 r poza Warszawą przewyższyła te w stolicy.

- Warszawa w oczach inwestorów jest nadal atrakcyjną lokalizacją, choć w rankingu przesunęła się o 3 pozycje w dół. Przed Warszawę wskoczył Sztokholm, Helsinki i Budapeszt. Sztokholm odnotował jeden z najwyższych w Europie wskaźników wzrostu populacji i to był pozytywny sygnał dla inwestorów. Z podobnego powodu, związanego z pozytywnymi zmianami demograficznymi, w rankingu do przodu przesunęły się Helsinki” – mówi Kinga Barchoń, partner, lider zespołu ds. nieruchomości. – "Ograniczona liczba nieruchomości najwyższej klasy do sprzedaży w Warszawie oraz popularność lokalizacji w miastach regionalnych dla centrów usług wspólnych powodują, że inwestorzy coraz chętniej spoglądają na inne metropolie. Rok 2016 może być pod tym względem przełomowy, przynosząc dalszy rozwój miast regionalnych, takich jak Łódź, Poznań czy Gdańsk – dodaje Barchoń.

Autorzy raportu „Emerging Trends in Real Estate. Europe 2016” podają, że w 2016 r. kapitał na inwestycje na rynku nieruchomości w Europie osiągnie poziom ok. 60 mld euro. Z kolei zbyt drogie aktywa w najlepszych lokalizacjach zachęcą inwestorów do zainteresowania się działalnością deweloperską oraz inwestycjami w nowe formy aktywów, takie jak akademiki, domy opieki długoterminowej czy centra danych.

- Z doświadczeń naszego funduszu i licznych rozmów z inwestorami wynika, że ogromny wpływ na polski rynek nieruchomości komercyjnych wciąż ma wysoka dynamika pojawiania się nowych Centrów Usług Wspólnych, Centrów Kompetencyjnych oraz Centrów Naukowo-Badawczych zagranicznych koncernów  czy banków. To jeden z podstawowych czynników wpływających na rynek nieruchomości biurowych w miastach regionalnych – mówi Przemysław Krych, szef funduszu Griffin Real Estate, jeden z respondentów badania „Emerging Trends in Real Estate. Europe 2016”.
 


Ranking Real Estate – Europe 2016

1.

Berlin

15.

Londyn

2.

Hamburg

16.

Helsinki

3.

Dublin

17.

Warszawa

4.

Madryt

18.

Edynburg

5.

Kopenhaga

19.

Praga

6.

Birmingham

20.

Frankfurt

7.

Lizbona

21.

Bruksela

8.

Milan

22.

Paryż

9.

Amsterdam

23.

Wiedeń

10.

Monachium

24.

Zurich

11.

Sztokholm

25.

Rzym

12.

Barcelona

26.

Lyon

13.

Budapeszt

27.

Ateny

14.

Stambuł

28.

Moskwa