Nastroje deweloperów, inwestorów i doradców rynkowych rok po wybuchu pandemii

  • 18 marca 2021
  • TerenyInwestycyjne.info

(fot. pixabay.com)

Real Estate Confidence Survey for Central Europe – trzecia edycja badania nastrojów na rynku nieruchomości. Raport przygotowany został przez firmę doratczą Deloitte i przedstawia opinie i nastroje deweloperów, inwestorów i doradców rynkowych na temat perspektyw rynku nieruchomości na rok 2021. Raport w wyjątkowy sposób porównuje ich obecne oczekiwania z perspektywami, które deklarowali zarówno bezpośrednio przed nadejściem pandemii, jak i kilka tygodni później, kiedy objęła ona swym zasięgiem całą Europę. 

Publikacja opisuje prognozy respondentów na najbliższe miesiące: ich oczekiwania, które mogą mieć co najmniej taki sam wpływ na ich decyzje inwestycyjne w 2021 roku jak twarde dane ekonomiczne.

Trwająca już przeszło rok pandemia koronawirusa oraz związane z nią obostrzenia spowodowały zmiany w wielu dziedzinach naszego życia i aktywności zawodowej. Miały również ogromny wpływ na funkcjonowanie rynku nieruchomości na całym świecie. Zmieniająca się rzeczywistość wymusiła poszukiwanie rozwiązań, które będą odpowiadały nowym oczekiwaniom.

Jak kształtują się nastroje rynkowe inwestorów i deweloperów? W jakim stopniu pandemia zmieniła strategię firm z sektora nieruchomości?  

Tegoroczne badanie pokazuje, że branża nieruchomości z optymizmem patrzy w przyszłość i uważa, że przyniesie ona ożywienie na rynku nieruchomości. Pojawiające się w pierwszych miesiącach pandemii negatywne prognozy ustępują, a respondenci spodziewają się bardziej pozytywnego klimatu gospodarczego, rosnącej aktywności rynkowej, wyższych wolumenów transakcji i lepszej dostępności finansowania dłużnego.

Czy każdy obszar został tak pozytywnie oceniony? Które sektory zdaniem specjalistów z rynku nieruchomości zyskują zainteresowanie? Z jakimi wyzwaniami muszą zmierzyć się firmy?  

Wybrane wnioski:

Prawie połowa respondentów biorących udział w badaniu w pierwszym kwartale 2021 r. uważa, że stopy kapitalizacji ustabilizują się w nadchodzących miesiącach. Tylko jeden na czterech uczestników badania przewiduje ich wzrost w ciągu najbliższych kilku miesięcy; to więcej niż przed pandemią, ale znacznie mniej niż w II kwartale 2020 roku.

Większość praktyków rynkowych spodziewa się wzrostu dostępności produktów inwestycyjnych. Ten pogląd jest szczególnie powszechny w Polsce, gdzie ponad 70% badanych poparło tę tezę.

Jeśli zamierzenia deweloperów i inwestorów się zmaterializują, rok 2021 może być rokiem pojawienia się kolejnego istotnego segmentu rynku inwestycyjnego, czyli mieszkań na wynajem. 15% deweloperów i aż 25% inwestorów deklaruje zainteresowanie segmentem mieszkań na wynajem.

Wybuch pandemii spowodował zmianę poglądów deweloperów na temat największych wyzwań, przed którymi stoją. Przed kryzysem ich największym wyzwaniem było pozyskanie gruntów pod zabudowę, rosnące koszty materiałów budowlanych i robót budowlanych oraz dostępność i koszty siły roboczej. Jednak od II kwartału 2020 roku głównym wyzwaniem jest komercjalizacja. Ta opinia utrzymuje się również w roku 2021.

Szczegółowe wyniki badania i ich analizę znajdziecie Państwo w raporcie.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów