Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni handlowej w Polsce wynoszą ok. 10,5 mln mkw. W budowie znajduje się 745,8 tys. mkw., z czego 60 proc. przypada na największe aglomeracje. W miastach małych (poniżej 100 tys. mieszkańców), które w 2014 r. cieszyły się największym udziałem w nowej podaży, zlokalizowane jest obecnie jedynie 25 proc. powierzchni w budowie – wynika z raportu Colliers International podsumowującego rynek handlowy w pierwszym półroczu tego roku.

Podaż

Aglomeracja warszawska pozostaje niezmiennie największym rynkiem handlowym (ok. 1,4 mln mkw.). Jest to również rynek charakteryzujący się najwyższym poziomem siły nabywczej przypadającej rocznie na jednego mieszkańca (średnio blisko 43 tys. zł/mieszkańca rocznie).

Najwyższym poziomem nasycenia powierzchnią handlową wśród ośmiu największych aglomeracji charakteryzują się niezmiennie Wrocław (772 mkw./1000 mieszkańców) oraz Poznań (755 mkw./1 000 mieszkańców).

Dominację dużych miast w strukturze podaży podkreśla skala projektów będących w budowie. Największe inwestycje, które powstają obecnie w Polsce to: poznańskie centrum handlowe Posnania (99 tys. mkw.) oraz Wroclavia (64 tys. mkw.), która powstaje w miejscu dawnego wrocławskiego dworca PKS. Kolejne dwa duże obiekty to Zielone Arkady w Bydgoszczy (51 tys. mkw.) oraz łódzka Sukcesja (46,3 tys. mkw.).

Popyt

W I poł. 2015 r. w Polsce swój debiut miało kilkanaście zagranicznych sieci. Oferta modowa warszawskich centrów handlowych powiększyła się m.in. o sklep brytyjskiej sieci Superdry otwarty w czerwcu w Złotych Tarasach, sklep francuskiej sieci Kiabi otwarty w kwietniu w Blue City, czy francuski format sklepu z obuwiem sportowym Courir, który od czerwca znajduje się w Galerii Mokotów. Z kolei w Krakowie swój debiut miał salon z bielizną Esprit Bodywear (Galeria Krakowska), a we wrocławskim centrum handlowym Magnolia Park otwarto pierwszy w Polsce sklep hiszpańskiej sieci Décimas, oferującej obuwie i odzież sportową.

W kwietniu ogłoszono oficjalnie zakończenie działalności w Polsce czeskiej sieci Bata. Sieć prowadziła w Polsce 14 sklepów. Wszystkie zostały zamknięte.

Szwedzka sieć odzieżowa H&M otworzyła w kwietniu pop-up store w warszawskim centrum wyprzedażowym Factory Annopol. Sklep działał przez 2 miesiące, a dochód ze sprzedaży przekazany został na cele charytatywne. To pierwszy tego typu projekt sieci w Polsce.

Coraz bardziej popularne staje się poszukiwanie nowych form zagospodarowania przestrzeni centrów handlowych. W galeriach spotkać możemy biura coworkingowe, biblioteki czy punkty porad prawnych. W kwietniu br. w rzeszowskim Millenium Hall otwarta została galeria sztuki współczesnej Degart Galerie, a w czerwcu w gdyńskim CH Batory w ramach współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną powstał Biblio-Punkt.

Dostępne powierzchnie

Średni współczynnik pustostanów w ośmiu największych aglomeracjach wyniósł na koniec I poł. 2015 r. 2,7 proc. Najwyższy poziom współczynnika powierzchni niewynajętej odnotowano w Krakowie (3,7 proc.) i Poznaniu (3,7 proc.). Najmniej wolnej powierzchni znajduje się natomiast w Warszawie (1,5 proc).

Prognozy

W drugiej połowie roku wraz z otwarciem centrum handlowego Nowy Rynek w Jeleniej Górze zadebiutuje w Polsce czeska sieć Sportisimo oferująca sprzęt sportowy, a także odzież i obuwie. We wrześniu natomiast w odnowionej strefie food court warszawskiego centrum Wola Park otwarty zostanie pierwszy w kraju punkt amerykańskiej sieci barów szybkiej obsługi – Dairy Queen

— Jednym z obserwowanych obecnie trendów na rynku centrów handlowych jest rosnące wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Przykładem są tzw. beacony – rozmieszczone w obiekcie nadajniki, które w połączeniu z odpowiednią aplikacją mobilną umożliwiają komunikację z klientem w oparciu o jego lokalizację, wspierając tym samym sprzedaż. Nowe technologie będą coraz odważniej wkraczać do centrów handlowych i urządzeń mobilnych ich klientów — podsumowuje Dominika Jędrak, dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynku w Colliers International.