Firma Colliers International podsumowowała w swoim najnowszym raporcie aktywność na rynku powierzchni magazynowych w trzecim półroczu 2013.

Podsumowanie trzech pierwszych kwartałów i prognozy na resztę roku według Colliers International:

ZARYS  OGÓLNY

•    Na koniec III kwartału 2013 r. całkowita podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej osiągnęła poziom blisko 7,7 mln mkw., co w porównaniu z końcem czerwca br., stanowi wzrost o ponad 144 tys. mkw. Wynik ten jest dwukrotnie wyższy od wzrostu odnotowanego w  II kwartale, kiedy do użytku oddano około 70 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej.
•    Wolumen transakcji zawartych w ostatnich trzech miesiącach ukształtował się na nieco niższym poziomie niż w II kwartale i wyniósł ok. 446 tys. mkw. Większość odnotowanego popytu stanowiły nowe umowy (63 proc.), natomiast na renegocjacje przypadło 37% aktywności najemców.
•    W okresie lipiec – wrzesień 2013 zaobserwowano niewielki spadek wskaźnika powierzchni niewynajętych, który obniżył się do poziomu 10,2 proc. (w porównaniu z 10,5 proc. na koniec czerwca br.).
•    Stawki czynszów zarówno w Warszawie, jak i na pozostałych rynkach magazynowych utrzymały się na poziomach zbliżonych do odnotowanych
w ubiegłym kwartale.

PODAŻ

•    Warszawa – w III kwartale br. na warszawski rynek magazynowy dostarczono 35 tys. mkw., z czego większość (27 tys. mkw.) znajdowała się w warszawskiej strefie II, a pozostała część (8 tys. mkw.) w strefie I. Całkowita podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej w trzech warszawskich strefach wyniosła na koniec września 2013 r. ok. 2,69 mln mkw. Obecnie w budowie pozostaje około 35 tys. mkw., z czego wynajęte zostało 44 proc.
•    Polska Centralna – ostatnie trzy miesiące nie przyniosły znacznych zmian w podaży nowoczesnej powierzchni magazynowej, która pozostała na poziomie ok. 1 mln mkw. Wzrost podaży o 61 tys. mkw. spodziewany jest w 2014 r., na kiedy zaplanowano oddanie dwóch projektów firmy Panattoni.
•    Poznań – podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej w Poznaniu utrzymuje się na niezmienionym poziomie około 901 tys. mkw. Powierzchnia w budowie wyniosła na koniec września 2013 r. ok.  69,5 tys. mkw.
•    Górny Śląsk – na koniec III kwartału 2013 r. wielkość tego drugiego co do wielkości rynku magazynowego w Polsce wyniosła 1,48 mln mkw. W porównaniu do stanu na koniec półrocza, odnotowano wzrost zasobów powierzchni o 28,8 tys. mkw.
•    Kraków – całkowita podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej ukształtowała się na poziomie 158,6 tys. mkw., co w porównaniu z poprzednim kwartałem stanowiło wzrost o 9,1 tys. mkw. Obecnie na krakowskim rynku nie ma projektów w budowie.
•    Wrocław – w ciągu ostatnich trzech miesięcy oddano tu do użytku ok. 42,6 tys. mkw. i aktualnie Wrocław dysponuje 819,2 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej. W budowie znajduje się ok. 42 tys. mkw.
•    Gdańsk – w minionym kwartale na gdański rynek nowoczesnej powierzchni magazynowej dostarczone zostało 6,6 tys. mkw. W budowie pozostaje jeden projekt o całkowitej powierzchni 24,6 tys. mkw. (hala powstająca w ramach kompleksu SEGRO Logistic Park Gdańsk), który został już w całości wynajęty przez jednego najemcę.
•    Toruń / Bydgoszcz – od początku roku podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej utrzymywała się na niezmienionym poziomie, natomiast w minionym kwartale uległa ona zwiększeniu o 14 tys. mkw. w wyniku modernizacji istniejącego obiektu w Bydgoszczy. Aktualnie na tym rynku nie ma projektów w budowie.
•    Szczecin – na tym najmniejszym z analizowanych rynków podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej pozostała bez zmian w porównaniu z ubiegłym kwartałem i wyniosła 48,7 tys. mkw. Zwiększenie podaży o około 13 tys. mkw. powinno nastąpić w przyszłym roku wraz z planowanym ukończeniem kolejnego etapu North-West Logistic Park.

POPYT

•    Warszawa – w III kwartale 2013 r. trzy warszawskie strefy ponownie były najaktywniejszym rynkiem pod względem popytu. Podpisano w sumie 51 umów najmu na łączną powierzchnię 112,8 tys. mkw. Największy wolumen transakcji odnotowano w strefie II (30 transakcji o całkowitej powierzchni 91 tys. mkw.), podczas gdy najmniejszy w strefie III (niecałe 3 tys. mkw. w ramach dwóch transakcji). 63 proc. transakcji stanowiły nowe umowy, natomiast 37 proc. przypadło na renegocjacje.
•    Polska Centralna – od początku lipca 2013 r. w regionie Polski Centralnej wynajęto ok. 79 tys. mkw., co stanowi prawie 18 proc. wolumenu transakcji dla całej Polski. Przeważającą część stanowiły nowe umowy (77 proc.), natomiast na renegocjacje przypadło 23 proc. wynajętej powierzchni.
•    Poznań – w minionym kwartale na poznańskim rynku wynajęto 48,5 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej. Największy odsetek transakcji stanowiły renegocjacje, które reprezentowały 73 proc. odnotowanego popytu.
•    Górny Śląsk – rynek ten charakteryzował się drugim największym po Warszawie wolumenem transakcji odnotowanym na polskim rynku w okresie lipiec – wrzesień 2013. W ramach 21 podpisanych umów, wynajęto w sumie 102,9 tys. mkw., co stanowiło 23 proc. transakcji zawartych w kraju. Dla porównania, popyt w tym regionie w pierwszej połowie roku wyniósł około 145 tys. mkw. W III kwartale 59 proc. transakcji stanowiły nowe umowy, podczas gdy na renegocjacje przypadło 41 proc.
•    Kraków – w analizowanym okresie na rynku zawarte zostały dwie transakcje najmu na około 5 tys. mkw. Stanowiły one 1 proc. popytu odnotowanego w Polsce.
•    Wrocław – w III kwartale 2013 r. popyt na nowoczesną powierzchnię magazynową ukształtował się na poziomie 41,3 tys. mkw. Powierzchnia ta została wynajęta w ramach 9 transakcji. 55 proc. transakcji stanowiły nowe umowy, z kolei renegocjacje objęły 45 proc. wynajętej powierzchni.
•    Gdańsk – popyt na tym rynku wyniósł 32,3 tys. mkw., z czego 76 proc. stanowiła jedna umowa dotycząca wynajmu 24,6 tys. mkw. powierzchni budowanej w formule BTS.
•    Toruń / Bydgoszcz – w III kwartale br. na tym rynku nie zaobserwowano aktywności najemców.
•    Szczecin – podobnie jak w Toruniu i Bydgoszczy, w ciągu ostatnich trzech miesięcy w Szczecinie nie została zawarta żadna transakcja najmu.

DOSTĘPNE POWIERZCHNIE

•    W III kwartale współczynnik wolnych powierzchni magazynowych w Polsce nieznacznie zmalał w porównaniu do stanu z końca czerwca 2013 r. i ukształtował się na poziomie 10,2 proc.
•    Warszawa – w trzech warszawskich strefach odnotowano nieznaczny spadek współczynnika wolnych powierzchni w stosunku do II kwartału 2013 roku (14,2 proc. w porównaniu z 15,7 proc.). Dla poszczególnych stref kształtował się on odpowiednio na poziomach: 18,8 proc. (strefa I), 14,6 proc. (strefa II), 6,8 proc. (strefa III). Największą zmianę w porównaniu do stanu na koniec półrocza zaobserwowano w strefie II, gdzie współczynnik ten spadł o niemal 3 p.p..
•    Miasta regionalne – rynki o najniższym poziomie współczynnika powierzchni niewynajętych to: Poznań (3,6 proc.), Wrocław (3,7 proc.) i Gdańsk (4,4 proc.). Natomiast najwyższe wartości wskaźnika odnotowano w Centralnej Polsce (15,4 proc.) oraz w Toruniu i Bydgoszczy (25,7 proc.).

STAWKI CZYNSZU

•    Stawki czynszu zarówno w Warszawie, jak i na rynkach regionalnych utrzymały się na poziomach zbliżonych do odnotowanych w poprzednim kwartale.

PROGNOZY