Najwyższej klasy eksperci, duża dawka praktycznej wiedzy, żywe rozmowy i szczęśliwe zakończenie - tak w skrócie można opisać konferencję, którą z sukcesem przygotowali Instytut Partnerstwa Publiczno-Prywatnego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Konferencja zatytułowana "Ppp w praktyce" okazała się nie tylko skuteczną i wyczekiwaną inicjatywą wśród przedstawicieli samorządów z województwa pomorskiego, ale także doskonałym miejscem do przedstawienia swoich możliwości przez inwestorów reprezentujących najróżniejsze branże. 

Na konferencji pojawiło się wielu przedstawicieli lokalnej i ogólnopolskiej branżowej prasy, co pokazuje, że ppp, staje się ważnym sposobem na realizację inwestycji w wielu sektorach gospodarczych. Wyróżnikiem konferencji pn. "Ppp w praktyce" na tle podobnych inicjatyw, było ukazanie formy współpracy od strony praktycznej. Taka formuła pozwoliła na omawianie zagadnień oscylujących wokół praktycznych aspektów projektów realizowanych w formule ppp. Prelegenci skupiali się w prezentacjach na pokazaniu poszczególnych zagadnień w szerokim kontekście zarówno społecznym, jak i biznesowym, wykorzystując swoje doświadczenie. Wywoływały one żywe zainteresowanie publiczności, która z uwagą ich słuchała, był to także początek wielu ciekawych i problematycznych dyskusji.
Konferencję otworzył Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego, który w swoim przemówieniu podkreślił, jak ważna w obliczu dzisiejszej sytuacji jest realizacja inwestycji w ppp, która nie tylko wynika z praktycznych potrzeb samorządów, ale daje szanse na zrealizowanie zadań publicznych na wysokim poziomie. Konferencja, taka jak ta zorganizowana m.in. w Gdańsku, służy przygotowaniu gruntu pod inwestycje ppp, oswaja problemy, z którymi może się spotkać strona prywatna i publiczna.
Szanse i nadzieje, a także optymistyczna wizja rozwoju ppp w Polsce po prezentacji Marszałka Województwa Pomorskiego były spójne z tezami następnego prelegenta, który w swojej prezentacji wspomniał o inicjatywach promujących ppp tj. projekt systemowy PARP "Partnerstwo publiczno-prywatne". Bartosz Korbus, dyrektor ds. rozwoju i strategii w Instytucie Partnerstwa Publiczno – Prywatnego, omówił niezwykle ważne i priorytetowe zagadnienie, jakim jest efektywne wykorzystanie ppp. Istotną i ważną z punktu widzenia planowanych przedsięwzięć ppp, była ta część prezentacji, która dotyczyła podziału ryzyk pomiędzy partnera prywatnego i publicznego. Bazując na swoim doświadczeniu, szeroko omówił temat analiz, jakie każdy podmiot powinien przeprowadzić przed wdrożeniem projektów w formule ppp. Kończąc prezentację zaznaczył, iż ppp nie należy się bać, ponieważ dobrze przygotowana współpraca i partnerskie podejście może nieść za sobą tylko korzyści.
W pierwszej części konferencji skupiono się również na finansowaniu, które może być wykorzystywane w ppp, tzn. na inicjatywie Jessica, która zyskuje coraz większą popularność oraz na funduszach Elena. Ostatnia z ww. prezentacji przedstawiona przez Renatę Stępień, specjalistę w dziale współpracy międzynarodowej i projektów, dotyczyła pomocy technicznej na przygotowanie inwestycji w obszarze zrównoważonej energii.
Prezentacja, przygotowana przez Anitę Sałek, radcę prawną Miasta Sopotu oraz Adama Meszczyńskiego i Dariusza Bracika, prokurenta i doradcę z Bałtyckiej Grupy Inwestycyjnej dotycząca rewitalizacji dworca w Spocie pokazała, jak skutecznie planować i realizować tego typu projekty. Obrazowała także skuteczny sposób współpracy pomiędzy UM w Sopocie a Bałtycką Grupą Inwestycyjną.
Wraz z zakończeniem prezentacji przez przedstawiciela Miasta Sopotu uczestnicy zaproszeni zostali na poczęstunek. Jednakże na kawie i ciastkach się nie skończyło - widoczne były żywe dyskusje na temat prezentacji i problemów w nich poruszanych. Poza poczęstunkiem zgromadzeni goście mieli okazję zaznajomić się z ofertą inwestorów i możliwościami nawiązania współpracy, jak również pobrać materiały edukacyjne dostarczone przez naszych patronów medialnych i partnerów.
Wraz z końcem przerwy kawowej, która tylko z konieczności ustalenia harmonogramu przybrała taką nazwę, a de facto pełniła funkcję rozmów z ekspertami i zgromadzonymi inwestorami, rozpoczeła się druga część konferencji.
Jako pierwszy zabrał głos Marek Tobiacelli, dyrektor działu efektywności energetycznej z firmy Siemens, pokazał, jak skutecznie realizować projekty termomodernizacji budynków użyteczności publicznej, oczywiście we współpracy z samorządami, których firma Siemens jest tak naprawdę czołowym przedstawicielem na rynku polskim i może się pochwalić podpisanymi umowami w tym zakresie.
Igor Kowalczyk, ICT project manager, zaprezentował, w jaki sposób sektor publiczny może efektywnie realizować projekty, które skutecznie zniwelują różnice w dostępie do Internetu, co będzie w najbliższym czasie problemem, przed którym staną niektóre samorządy.
Kolejne wstąpienie, równie ciekawe jak pozostałe, pokazywało, w jaki sposób dany region może się wypromować za pomocą realizacji projektów z zakresu turystyki, sportu i rekreacji. Gerard Dębski, adwokat i wspólnik w kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy, omówił projekt realizowany nad jeziorem w Niesulicach, ze szczególnym zwróceniem uwagi na wszystkie problemy, które mogą występować w ich wdrażaniu.
Michał Misterski, dyrektor ds. rozwoju rynku i marketingu, skupił się w swojej prezentacji na przedstawieniu rozwiązań dotyczących budowy dróg w ppp. Pokazywał zalety użytkowania dróg betonowych, dokładnie omawiając ich technologię, koszty budowy i eksploatacji. Interesujące z punktu widzenia przedstawicieli samorządu okazały się ostatnie minuty prezentacji, podczas których prelegent zapewnił słuchaczy, iż umowa o ppp zawierana z firmą CEMEX jest konstruowana w takiej formule, która nie obciąży budżetu jednostki samorządu terytorialnego.
Następnie rozpoczęło się losowanie nagrody spośród uczestników konferencji pn. "Ppp w praktyce". Do wylosowania szczęśliwego zwycięzcy poproszona została osoba z widowni, Sylwia Masłowska Makarewicz, która wyciągnęła ze szklanej kuli karteczkę. Zwycięzcą została Ewelina Wagiel prawnik w CMS Cameron McKenna.
Moderatorem konferencji był Dawid Zalewski z Instytutu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.