Po kilku nieudanych próbach Płock wreszcie podpisał 4 listopada umowę o współpracy w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.
- Spotkanie nasze ma szczególny charakter, ponieważ dziś otwieramy nowy rozdział w historii gospodarczej naszego miasta. Podpisujemy pierwszą w Płocku umowę o partnerstwie publiczno-prywatnym – zaczął środową konferencję prasową prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.
Umowa PPP między Urzędem Miasta, a spółką Siemens podpisana została w trakcie konferencji prasowej w sali sejmowej ratusza.
Zakłada ona, że w 24 budynkach użyteczności publicznej – przedszkolach, szkołach, pływalniach, gmachu ratusza - Siemens zainstaluje nowoczesny sprzęt do ogrzewania oraz oświetlenia, a także całą automatykę, która będzie sterować dostawą energii elektrycznej I cieplnej w taki sposób, by zoptymalizować jej zużycie. Niektóre z tych obiektów Siemens najpierw ociepli, wykonując przy tej okazji nową elewację (większość budynków przeszła już termomodernizację).
Umowa o partnerstwie publiczno-prywatnym zakłada, że prywatny partner miasta przeprowadzi kompleksową modernizację placówek szkolnych do września przyszłego roku, a pozostałych – do końca 2016. Będzie ona kosztowała Siemensa 30 mln zł.
Pieniądze te miasto spółce zwróci z oszczędności w rachunkach za prąd I ciepło w zmodernizowanych budynkach. W przypadku energii elektrycznej umowa zakłada, że rachunki spadną o 34 proc. Zaoszczędzone pieniądze miasto zwróci Siemensowi. Jeśli oszczędności będą większe niż 34 proc. - środki te zostaną w kasie miasta. W ten sposób samorząd będzie zwracał owe 30 mln zł przez 17 lat.
Są dwa elementy, które powodują, że umowa Urzędu Miasta Płocka I Siemens jest wyjątkowa: całość spłaty nastąpi z zaoszczędzonych środków (samorządy, które już zawierały takie umowy część spłat przewidują z własnych pieniędzy), a także fakt, że prywatny partner daje gwarancje na swoje urządzenia na cały okres 17 lat (zazwyczaj gwarancja ma dwa, trzy lata).
- Ponad rok trwała procedura wyłonienia partnera, negocjcaje trwały długoo, ale naturalne, że każda ze stron chciała dobrze zabezpieczyć swoje interesy (dialog konkurencyjny prowadzony z firmą Siemens zaczął się w sierpniu 2014 roku) – podkreślał prezydent Nowakowski.
- Prace możemy zaczynać już w styczniu – dodawał wiceprezydent Jacek Terebus.
- To najdłużej trwająca umowa tego typu. Dziś znajdujemy sie na początku tej drogi, cenę sukcesu zobaczymy za 17 lat – podkreślał z kolei dyrektor Działu Efektywności Energetycznej Siemens Marek Tobiacelli.
- Umowa, którą państwo podpisujecie doskonale wpisuje w maksymę, którą zawiera herb Płocka I mówi o wzbogacaniu miasta przez męstwo I pracę. Do zawarcia partnerstwa publiczno-prywatnego potrzeba męstwa. Wiele organów powołanych do kontroli przyglądało się umowom PP-P zawieranym przez samorządy I wnisoki były pozytywne. Także w przypadku Płocka bezpieczeństwo prawne zostało zagwarantowane. W obecnej perspektywie unijnej możliwa jest realizacja projektów hybrydowych – właśnie takich jak ten z prywatnym partnerem. Umowę przygotowaliśmy w taki sposób, by można było sięgnąć po dotację z UE I okres trwania umowy skrócić – powiedział Rafał Cieślak – radca prawny z Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak&Kordasiewicz.
- Przetarliśmy pewien szlak I teraz zastanawiamy się nad kolejnymi umowami tego typu, np. na wymianę oświetlenia ulicznego na energoooszczędne – dodał wiceprezydent Jacek Terebus.
To nie pierwszy projekt efektywności energetycznej Siemensa realizowany w formule PPP. Między innymi w 2010 roku podpisana została umowa obejmująca obiekty oświatowe zlokalizowane w Radzionkowie. Początkowe założenia kontraktowe na poziomie około 54 proc. oszczędności zużycia energii zostały przekroczone. Po pierwszym roku funkcjonowania projektu miasto zaoszczędziło aż 55 proc. zużycia energii cieplnej. Kolejne lata przyniosły oszczędności na poziomie 57- i 58 proc. Wiedza ekspercka i doświadczenie budowane od lat, pozwalają Siemensowi oferować optymalne rozwiązania – dopasowane do potrzeb poszczególnych budynków. Skorzystały już z tego samorządów w Radzionkowie, Kluczborku, Wołowie, Karczewie, Sosnowcu, Bytomiu, Rudzie Śląskiej, Dębem Wielkim, Świdnicy, Piekoszowie.