W dniu 5 marca dyrektor Sądu Okręgowego w Nowym Sączu oraz przedstawiciele partnera prywatnego – Warbud-Infrastruktura uroczyście podpisali umowę o partnerstwie publiczno-prywatnym.

- Mam głębokie przekonanie, że zawierana dzisiaj umowa jest korzystna dla obu stron i przyczyni się do spełnienia oczekiwań każdej z nich. Sądowi Rejonowemu pozwoli szybko uzyskać nowoczesną sprawnie zarządzaną siedzibę, niezbędną do realizacji powierzonej misji. Wybranemu Partnerowi Prywatnemu umożliwi pozyskanie nowych doświadczeń i dalszy rozwój poprzez osiągnięcie założonych efektów ekonomicznych. – podsumował  Mieczysław Kamiński, prezes Sądu Okręgowego w Nowym Sączu.

Przedmiotem umowy jest zaprojektowanie, sfinansowanie, budowa i utrzymanie budynku Sądu Rejonowego przy ul. Grunwaldzkiej w Nowym Sączu. Prace nad projektem obejmują zaprojektowanie i budowę budynku sądowego o powierzchni użytkowej ok. 5 500 mkw. wraz z parkingiem podziemnym, pełną infrastrukturą techniczną, zagospodarowaniem terenu o powierzchni netto ok. 8 200 mkw. oraz jego kompleksowym wyposażeniem.

Grunt jest wkładem w projekt ze strony Publicznej. Partner Prywatny jest zaś zobligowany zaaranżować finansowanie, zaprojektować, wybudować, utrzymywać oraz udostępniać budynek za ustaloną opłatą Sądowi Rejonowemu w Nowym Sączu przez okres 20 lat. Z tego tytułu Sąd poniesie koszt w wysokości 6,1 mln złotych rocznie. Po upływie 20 lat zabudowana nieruchomość zostanie przekazana na własność Sądu.

To pierwszy w Polsce projekt PPP realizowany przez administrację rządową. Wartość umowy opiewa na kwotę niemal 123 mln zł brutto, zaś termin realizacji inwestycji wynosi maksymalnie 39 miesięcy.

- To wielkie święto całego środowiska zaangażowanego w promocję PPP w Polsce. Udało się zamknąć bardzo ważny etap postępowania. W najbliższych miesiącach czeka nas jeszcze tzw. zamknięcie finansowe projektu i wybór koncepcji architektonicznej, po czym wykonawca będzie mógł przystępować do prac projektowych i realizacji inwestycji – mówi mec. Rafał Cieślak z Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak&Kordasiewicz, który doradza stronie publicznej w tym projekcie.

Ekspert spodziewa się, że partner prywatny zrealizuje przedsięwzięcie szybciej, niż zakłada to podpisana umowa.

– Z uwagi na mechanizm wynagradzania partnera, przewidujący rozpoczęcie pierwszych płatności dopiero po oddaniu obiektu do użytkowania, wykonawcy powinno zależeć na sprawnej jego realizacji – mówi Cieślak.

Projekt budowy Sądu Rejonowego w Nowym Sączu ma szanse otworzyć drzwi kolejnym przedsięwzięciom PPP, w których stroną publiczną będzie administracja rządowa

– Nie mam wątpliwości, że tak właśnie się stanie – luka infrastrukturalna wciąż jest u nas bardzo duża, a dzięki PPP mamy szansę przynajmniej częściowo ją wypełnić. Wyraża nadzieję, że za przykładem Nowego Sącza pójdą również prokuratura, policja i służba więzienna - dodaje mec. Rafał Cieśla.

- Projekt w Nowym Sączu jest krokiem milowym dla projektów realizowanych w formule Partnerstwa Publiczno Prywatnego w Polsce. Formuła ta jest szansą dla realizacji  niezbędnych inwestycji, które podniosą bezpieczeństwo i standard życia Polaków. Wierzymy, że współpraca z Sądem Okręgowym w Nowym Sączu będzie wzorem dla innych tego typu przedsięwzięć.  – powiedział Mirosław Józefczuk, członek zarządu firmy Warbud.

Prace nad koncepcją architektoniczną rozpoczną się już niebawem. Koniec prac wstępnie zaplanowany jest na grudzień 2017, zaś przekazanie obiektu do użytkowania przez Sąd w pierwszym kwartale 2018 roku.