Pod koniec maja dyskutowano na temat bankowalności projektów partnerstwa publiczno-prywatnego, jak również zakładanych zmian w ustawie oraz przeszkodach w realizacji projektów.

- Partnerstwo publiczno-prywatne jest uznawane za jeden z najbardziej efektywnych sposobów tworzenia infrastruktury i dostarczania usług publicznych. Korzyści płynące z tej współpracy są również doceniane przez polskich uczestników rynku, którzy coraz częściej sięgają po tę formułę realizacji zadań publicznych – powiedział wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz podczas inauguracji konferencji „Bankowalność projektów PPP”. Spotkanie odbyło się 27 maja w Ministerstwie Gospodarki.

Wiceminister Pietrewicz podkreślił, że Ministerstwo Gospodarki  podejmuje działania promocyjne, które mają upowszechnić, partnerstwo publiczno-prywatne w Polsce.

 – Przygotowaliśmy także projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym oraz ustawy o finansach publicznych - powiedział.

Przypomniał, że prowadzone są również prace nad wydaniem rozporządzenia ws. ryzyk w projektach PPP oraz przygotowaniem dokumentu określającego kierunki działań Rządu na rzecz stosowania i upowszechniania partnerstwa publiczno-prywatnego w latach 2014-2020. - Z inicjatywy MG powstał także portal internetowy „Baza projektów PPP” – wymienił.

W opinii wiceministra pomimo zmian zachodzących na rynku PPP w Polsce, wciąż nie wykorzystujemy w pełni możliwości jakie daje nam ten instrument współpracy.

- Największą przeszkodą dla rozwoju rynku PPP jest trudność w zapewnieniu finansowania projektów. Właśnie dlatego sektor bankowy jest jednym z istotnych elementów tego rynku. Również z tego powodu ważne jest zwiększanie wiedzy i świadomości wśród podmiotów publicznych w zakresie podejścia, jakie stosują instytucje finansowe w trakcie oceny projektów PPP. - ocenił.