Poznań: Targi Gmina i salony Investfield z tysiącami odwiedzających

  • 21 października 2014

(fot. materiał prasowy)

Tegoroczne targi Gmina i salony Investfield oraz Dworzec, które odbyły się w dniach 14-17 października na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, z pewnością przejdą do historii jako wydarzenie o dużym potencjale, które umożliwiło wystawcom i zwiedzającym zawarcie długoterminowych kontraktów oraz zapoznanie się z innowacyjnymi rozwiązaniami służącymi rozwojowi regionów. Kolejna edycja targów odbędzie się w terminie 27-30 października 2015 roku.

Targi Gmina i salony Investfield oraz Dworzec zapisały się w pamięci uczestników jako czas biznesowych spotkań o ogólnopolskim charakterze. Organizatorzy stworzyli przedsiębiorcom warunki do  nawiązania kontaktów handlowych z przedstawicielami samorządów. Targi odwiedzili pracownicy urzędów, architekci, planiści, urbaniści oraz specjaliści z dziedziny transportu lokalnego. Swoją ofertę natomiast zaprezentowały firmy zajmujące się aranżacją przestrzeni miejskiej, zarządzaniem usługami publicznymi, informatyzacją i cyfryzacją obszarów miejskich. W gronie wystawców nie zabrakło też przedstawicieli samorządów lokalnych, parków technologicznych i centrów obsługi inwestora, którzy chwalili przeprowadzone rozmowy z przybyłymi na targi inwestorami.  

Prezentowane przez wystawców produkty i usługi wypełniły przestrzeń ekspozycyjną pawilonu 8, stając się jednocześnie miejscem żywych dyskusji biznesowych. Trzy firmy biorące udział w targach Gmina otrzymały prestiżowe nagrody – Złote Medale MTP za najbardziej innowacyjne produkty tegorocznej edycji. To ważne wyróżnienie potwierdzające doskonałość produktu otrzymali przedstawiciele ASTRINI – DESIGN, ASTROMAL Sp. z o.o. i  P.P.U. OMEGA Sp. z o.o. Na uwagę zasługuje również zaangażowanie z jakim wystawcy przygotowali się do targów. Acanthus Aureus, czyli nagroda za najatrakcyjniejsze stoisko przypadła firmie ASTRINI – DESIGN.

W opinii wystawców tegoroczne targi Gmina i salon Investfield spełniły ich oczekiwania. Uczestnicy docenili nie tylko profesjonalizm organizatorów, ale też specjalistyczny profil zwiedzającego i otwartość na innowacyjne rozwiązania połączoną z chęcią nawiązywania kontaktów. Dla przedstawicieli władz samorządowych szczególne znaczenie ma możliwość zaczerpnięcia wiedzy podczas szkoleń, debat i intensywnych rozmów. Z tego też względu program merytoryczny, który uzupełnił ekspozycję wystawienniczą, został starannie dobrany.Targom Gmina i salonowi Investfield towarzyszyły liczne konferencje, które umożliwiły przyswojenie informacji na temat najnowszych trendów i technologii na rynku. Tematyka poszczególnych konferencji przyciągnęła uwagę branży. Potwierdziła to wysoka frekwencja. Pierwszy dzień targów nasycony był największą liczbą wydarzeń towarzyszących. Dyskusji w gronie profesjonalistów sprzyjała tematyka prelekcji „Nowe obowiązki urzędów w zakresie prowadzenia stron internetowych”. Wspomniane wydarzenie skierowane do przedstawicieli administracji publicznej, osób odpowiedzialnych za kształtowanie wizerunku gmin, miast, powiatów, pracowników działów promocji, osób odpowiedzialnych za promocję turystyczną, informatyków, kierowników urzędów i jednostek samorządowych, poprowadzili Jan Filip Libicki, senator RP, Adam Pietrasiewicz, prezes Akces Lab i Marcin Maćkowiak,  specjalista ds. administracji publicznej z Trol Intermedia.

Osoby  poszukujące nowatorskich rozwiązań w zakresie konkurencyjności polskich miast wzięły udział w konferencji „Polskie Miasto Przyszłości” przygotowanej przez firmę Cisco Poland. Duże zainteresowanie zwiedzających wzbudziła także kwestia inteligentnego przemieszczania po mieście, którą zaprezentowali specjaliści z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR w ramach konferencji „Smart City – jak inteligentnie przemieszczać się po mieście”. Wskazane konferencje zorganizowane były w ramach salonu Dworzec.

Tegoroczne targi ubarwiła również konferencja „Wieś polska – wieś innowacyjna” zorganizowana przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów, która odbyła się drugiego dnia targów. Całodniowe wydarzenie poświęcone cyfryzacji oraz prosumenckości zgromadziło przedstawicieli sołectw całej Polski, którzy z zainteresowaniem wysłuchali wystąpień poprowadzonych przez Ireneusza Niewiarowskiego, senator RP, prezesa Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów, Emilę Dunal, dyrektora departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Patryka Węgierkiewicza, koordynatora projektu Naszawioska.pl, Mariana Poślednika, senatora RP, prezesa LGD Gościnna Wielkopolska i Włodzimierza Barcińskiego, lidera Cyfryzacji, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Marka Zagórskiego, prezesa Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej i  Ryszarda Ochwata, dyrektora biura Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Bogaty program wydarzeń uzupełniły również bezpłatne konsultacje pt. „Jaka powinna być przestrzeń publiczna? Atrakcyjna, dostępna, bezpieczna… Dobrze zaprojektowana” prowadzone przez wszystkie dni targów na stoisku Śląskiego Klastra Dizajnu. Eksperci m.in. z Politechniki Śląskiej, Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Gospodarczych DELTA PARTNER, czy Wzorro Design S.C., podpowiadali jak kompleksowo zaprojektować przestrzeń i meble miejskie przyjazne mieszkańcom.

Porad na temat projektowania informacji poprawiających jakość życia w przestrzeni publicznej udzielała także Justyna Kucharczyk, projektantka informacji i wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Na temat rewitalizacja przestrzeni, która kształtuje atrakcyjność inwestycyjną miasta można było natomiast porozmawiać z Justyną Gorgońską z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych.  

Drugiego dnia targów, 15 października, odbył się Kongres Samorządów Gmina. III edycja tego wydarzenia zachęciła do udziału w targach znane w kraju osobistości. Całodniowe spotkanie zmotywowało uczestników do debaty nad rozwoju regionów oraz aktualnych potrzeb i problemów lokalnych społeczności i władz. Oficjalne otwarcie Kongresu dobyło się w sali konferencyjnej na przestrzeni pawilonu 8. Jako pierwszy przemawiał Andrzej Byrt, prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich, który podkreślił znaczenie targów GMINA oraz rolę, jaką spełniają w branży samorządowej. Tuż po jego wystąpieniu odbyła się sesja plenarna, która zmotywowała panelistów do rozmowy na temat nowej roli samorządów w polityce i gospodarce Polski. W żywej wyminie poglądów uczestniczyli m.in.: Jan Grabkowski, starosta Powiatu Poznańskiego, Tomasz Kayser, wiceprezydent Poznania i Rafał Jurkowlaniec, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Moderatorem sesji był Paweł Jabłoński, z-ca red. naczelnego dziennika Rzeczpospolita. Pozostała cześć konferencji prowadzonych w ramach Kongresu podzielona była na dwie ścieżki tematyczne społeczno-infrastrukturalna i finansowo-inwestycyjną. W gronie znakomitych gości, którzy debatowali nad rozwojem handlu w małych miejscowościach, partnerstwem biznesu i samorządu, sposobach przyciągnięcia inwestorów i usługach finansowych dla samorządowców, znaleźli się m.in.: Piotr Korek, dyrektor na Centralną Europę ds. Rozwoju i Strategii Tesco, Pedro Martinho, członek zarządu Eurocash, Grupa Eurocash, Krzysztof Steckiewicz, Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu i Usług, Wiesław Biernacki, prezes Beiersdorf Manufacturing Poznań, czy Monika Olejniczak z działu prawnego Volkswagen Poznań.

Równolegle z targami Gmina oraz salonami Investfield i Dworzec odbyły się Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska Poleko i Międzynarodowe Targi Techniki Komunalnej Komtechnika,  tworząc kompleksowe wydarzenie poświęcone rozwojowi jednostek samorządowych. W targach Gmina wzięło udział ponad 70 wystawców. Łączna liczna zwiedzających dla całego bloku wyniosła 14 tysięcy.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów