Odpowiada arch. Rafał Schurma, prezes Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, wykładający na Uniwersytecie Harvarda, odpowiedzialny za certyfikację LEED hotelu Baltic Park Molo w Świnoujściu.

Hotele oraz inne obiekty z sektora hotelowo-gastronomicznego mają ogromną szansę na zmniejszenie negatywnego oddziaływania na środowisko związanego z pokojami gościnnymi, zapleczem konferencyjnym i pomieszczeniami ogólnego użytku. Charakteryzują się one różnorodnością funkcji oraz odmiennym, trudnym do kontrolowania harmonogramem użytkowania. Obiekty biurowe to przede wszystkim otwarta strefa pracownicza funkcjonująca zazwyczaj w typowych godzinach pracy 8h/dobę, natomiast obiekty hotelowe funkcjonują często 24h/dobę i projektowane są z myślą o wysokim komforcie i zadowoleniu gości. Projektanci hoteli muszą więc zmierzyć się z unikalnym zestawem wyzwań w trakcie projektowania i budowy.

Proces certyfikacji przebiega jednak podobnie w przypadku obiektów biurowych i hotelowych, zwraca się jedynie uwagę na inne strategie, które mogą przynieść największe korzyści i oszczędności. W obiektach hotelowych stosuje się głównie takie środki jak: efektywność energetyczna i ograniczenie zużycia wody w pokojach, redukcja i zarządzanie odpadami (recykling), polityka zrównoważonego zaopatrzenia skoncentrowana na lokalnych dostawcach, wdrażanie ekologicznych programów sprzątania oraz korzystanie z alternatywnych środków transportu. Jeżeli przykładowo chcemy ograniczyć zużycie wody okazuje się, że przepływy głowic prysznicowych stają się (w przypadku budynków hotelowych) niemal tak samo ważne jak użycie wodooszczędnych dwuspłuczkowych toalet (tak istotnych dla budynków biurowych).   Hotele mogą także przyczynić się do ochrony zdrowia użytkowników poprzez zapewnienie zdrowego, komfortowego i wydajnego środowiska z poprawioną jakością powietrza w pomieszczeniach, dostępem do światła dziennego i widoków oraz możliwością kontroli oświetlenia i parametrów cieplnych. W przypadku hoteli bardzo istotny jest też zaawansowany system zarządzania BMS, który pokazuje w jaki sposób korzysta się z budynku (np. czy ktoś zostawił odkręcony kran lub otwarte okno).

Zielony hotel poddawany certyfikacji LEED będzie często pierwszym miejscem kontaktu gości hotelowych z tak odpowiedzialnym środowiskowo obiektem. Jako budynek powinien więc nie tylko zapewniać możliwości, lecz również stymulować użytkowników do odpowiednich zachowań zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Poprzez ścieżkę edukacyjną i odpowiedni program „green building tour” zainteresowani goście będą mogli zapoznać się z zielonymi aspektami budynku, oraz wymaganiami dla jego użytkowników. W ten sposób obiekt może pozytywnie wpływać nawet na tysiące gości, którzy choćby część z nich zaakceptują w swoim codziennym życiu i najbliższym otoczeniu.

Wszystkie powyższe strategie są brane pod uwagę w projekcie Baltic Park Molo, spełniającym nowoczesne, najwyższe standardy w zakresie ochrony środowiska i jakości użytkowania. Ekologia staje się coraz bardziej powszechna. Wg najnowszych badań 94 proc. gości hotelowych zgodziło się, że ekologia jest istotną kwestią w ich życiu, a 52 proc. stwierdziło, iż zielone inicjatywy są czynnikiem branym pod uwagę przy wyborze hotelu. Jest to trend zauważalny na całym świecie. Twórcy nowej wersji certyfikacji LEED v4, która jest w trakcie wdrażania, zauważyli ten trend i wprowadzają indywidualny system oceny dedykowany obiektom hotelowym (LEED BD+C: Hospitality). Prawdopodobnie właśnie wg niego certyfikowana będzie druga wieża kompleksu hotelowo apartamentowego Baltic Park Molo.