W ostatnich latach nastąpił wzrost aktywności polskich firm poza granicami kraju – takie wnioski płyną z opracowanego przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu raportu nt. aktywności inwestycyjnej polskich przedsiębiorstw za granicą w postaci inwestycji bezpośrednich.
Okazuje się, że w ciągu ostatnich lat skala inwestycji polskich za granicą wyraźnie wzrosła. Polska stała się liderem wśród nowych członków Unii Europejskiej pod względem wartości kapitału zainwestowanego poza granicami kraju.
- 18 proc. dużych polskich przedsiębiorstw produkuje za granicą – oznajmił Sławomir Majman, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, powołując się na dane z pierwszych miesięcy tego roku. - Jesteśmy na początku drogi.
Wg danych NBP, do końca 2009 r. polskie firmy zainwestowały za granicą 27 742 mln USD, 27 razy więcej niż 9 lat temu i ponad czterokrotnie więcej niż w 2005 r. Głównym kierunkiem ekspansji polskich firm były kraje europejskie, a wśród nich kraje starej Unii (UE-15). Do krajów europejskich trafiło 93% polskich inwestycji. Najpopularniejszymi kierunkami były: Szwajcaria, Luksemburg oraz Holandia. Zainteresowanie wśród polskich inwestorów budziły również Czechy, Wielka Brytania oraz Litwa.
- Nasze badanie jest jednym z nielicznych, które charakteryzuje różne aspekty podejmowania decyzji o bezpośrednich inwestycjach za granicą i skutki tych decyzji – zapewnił prof. dr hab. Włodzimierz Karaszewski z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który wraz z zespołem (Małgorzata Jaworek, Marcin Kuzel, Małgorzata Szałucka, Aneta Szóstek, Karolina Długołęcka) opracował raport.
Zdecydowana większość badanych przez UMK przedsiębiorców (badania przeprowadzono na ponad 100 polskich przedsiębiorstwach, które podjęły działalność gospodarczą poza granicami kraju - przyp. red.), zamierza rozwijać obecnie posiadane za granicą spółki i oddziały (61% wskazań), a znaczna część z nich planuje także podjąć nowe przedsięwzięcia w formie bezpośrednich inwestycji zagranicznych (31% wskazań). Głównymi kierunkami przyszłej ekspansji zagranicznej są przede wszystkim kraje UE-12 oraz pozostałe kraje Europy Środkowo-Wschodniej, szczególnie Rumunia i Bułgaria oraz Ukraina i Rosja.
- Inwestycje polskich firm za granicą stanowią ważne, sprawdzające się narzędzie budowania konkurencyjności w wymiarze międzynarodowym, zarówno w zakresie potencjału, jak i osiąganych przewag – zapewnił dr Marcin Kuzel z UMK. Co decyduje o sukcesie firmy za granicą? - Jakość, marka (renoma firmy), wiedza i umiejętności pracowników – nie miał wątpliwości współautor raportu.
Sławomir Majman zapowiedział, że Agencja rozpoczyna pilotażowy program wspierania rozwoju polskich przedsiębiorstw za granicą. W tym celu wiceprezes PAIiIZ-u Marek Łyżwa oraz dyrektor Banku Gospodarstwa Krajowego Krzysztof Kluza podpisali porozumienie o współpracy na rzecz kształtowania dobrego klimatu dla inwestycji.
- Polskie firmy często trafiały do nas przypadkowo, szukając po omacku pomocy. Skarżyły się na fakt, że w krajach docelowych inwestycji nie mogły odpowiedniej pomocy uzyskać - tłumaczył powody stworzenia programu pilotażowego Piotr Grudzień, wicedyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych PAIiIZ. - Naszym zadaniem będzie informowanie inwestorów, czego mogą oczekiwać za granicą, chociażby w zakresie zachęt inwestycyjnych.
- Polski inwestor idzie tam, gdzie czuje się pewnie, dobrze. Gdzie nie widzi bariery kulturowej i psychologicznej, czyli do krajów sąsiednich. Dlatego zaczynamy od trzech bliskich rynków: Rosji, Czech i Ukrainy – oświadczył Majman. - Jak powiedziałem, to początek drogi, ale w kolejce na polskie inwestycje czekają już kraje Azji Wschodniej. W przyszłości planujemy rozszerzyć program m.in. o Chiny, które przyjęły więcej inwestycji polskich, niż Polska inwestycji chińskich – podsumował prezes PAIiIZ-u.
test | test |
---|---|
test | test |
test | test |