Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna zaoferowała najlepsze warunki prowadzenia działalności firmie VA - VARUSTE POLAND, która do tej pory dzierżawiła halę w Parku Naukowo-Technologicznym Polska Wschód w Suwałkach. Firma na terenie strefy wybuduje własną halę produkcyjną i zwiększy zatrudnienie.

- To pierwszy w naszym regionie przykład pozytywnej inkubacji firmy w technoparku. Mechanizm ten rozpoczął się w momencie ściągnięcia przedsiębiorcy do parku i umożliwienie mu na korzystnych warunkach rozwoju. Po okresie tzn. inkubacji, gdy firmie skończył się specjalny okres, zaproponowaliśmy mu tereny inwestycyjne i kolejne preferencyjne warunki – mówi Robert Żyliński, prezes Suwalskiej SSE S.A. I dodaje, że Suwalska SSE przygotowała ofertę dla wszystkich firm ulokowanych w technoparkach północno-wschodniej Polski obejmując tereny parku (Ełk i Białystok), a dla parku w Suwałkach przygotowując tereny nieopodal. To właśnie na nich będzie rozwijała się fińska firma VA - VARUSTE POLAND.

Jak stwierdził prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz – Park Naukowo-Technologiczny i Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna to główne filary gospodarczego rozwoju Suwałk. A wspomniany przykład znakomicie obrazuje współpracę pomiędzy nimi.

VA - VARUSTE POLAND prowadzi działalność w branży tekstylnej. Produkuje akcesoria dla branży jachtowej tj.: namioty do łodzi, tapicerkę jachtową, pokrowce portowe.

- Naszą rolą nie jest czekanie na inwestora, a poszukiwanie go m.in.;. poprzez tworzenie synergicznej współpracy z parkami technologicznymi w regionie. A takie inwestycje możemy pozyskiwać tylko dzięki dobrej infrastrukturze technicznej. Dlatego jeszcze w tym roku uruchamiamy kolejne środki na budowę infrastruktury, która jest niezbędna – dodaje Robert Żyliński.  

Inwestycja rozpocznie się na początku przyszłego roku, a zakończy w połowie 2018 r. Z zezwolenia wydanego przedsiębiorcy wynika, że inwestycja może pochłonąć nawet 5,2 mln zł. Zatrudnienie tam znajdzie co najmniej 10 nowych osób.

Suwalska SSE to do niedawna podstref: Białystok, Suwałki, Grajewo i Łomża w Podlaskiem, Ełk i Gołdap w Warmińsko-Mazurskiem oraz Małkinia Górna (Mazowieckie). Łącznie powierzchnia terenów pod inwestycje objętych ulgami wynosiła 375,6 ha.

W październiku 2015 r. suwalska strefa ekonomiczna poszerzyła się o kolejne tereny inwestycyjne. Dzięki temu do dyspozycji inwestorów będzie o blisko 260 ha więcej. Strefa urosła więc do 635 hektarów. Poza wspomnianymi, obejmuje również tereny gmin: Grajewo, Szczuczyn, Bielsk Podlaski, Siemiatycze, Czyżew, Hajnówka, Narewka, Nowogród, Sejny, a także Ostrów Mazowiecką, Olecko i Zabłudów oraz kolejne tereny w Suwałkach i Białymstoku.