Wykwalifikowana kadra i duży rynek wewnętrzny zaczynają przyciągać do Polski coraz większą liczbę inwestorów pochodzących z kolejnych państw. Przykładem są firmy z Półwyspu Iberyjskiego. Jak wskazują dane Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Lizbonie w I półroczu 2013 r. odnotowano aż 13 proc. wzrost portugalskich inwestycji w Polsce. Dlatego też, tak dużym zainteresowaniem cieszyła się zakończona niedawno Portugalska Misja Biznesowa. Jej istotą były spotkania między polskimi i portugalskimi przedsiębiorcami, w trakcie których omawiano warunki ewentualnej współpracy.  

Portugalska Misja Biznesowa w Polsce 2013 została przygotowana przez Banco Espirito Santo (BES),  Polsko-Portugalską Izbę Gospodarczą, PKO Bank Polski oraz AICEP Portugal Global. Przedstawiciele 22 portugalskich oraz kilkunastu polskich firm spotkali się w Warszawie między 23 a 26 września. Honorowym patronem misji było Ministerstwo Gospodarki RP oraz Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ).

Co przyciąga zagranicznych inwestorów do Polski?

Uczestniczący w misji przedsiębiorcy podkreślali liczne, zarówno ekonomiczne jak i geograficzne podobieństwa pomiędzy Polską i Portugalią.

– Kraje te znajdują się na peryferyjnych krańcach Unii Europejskiej, a zatem jeżeli zaczniemy współpracę z polskimi przedsiębiorcami, zyskamy szansę wejścia na rynki, które oni znają, a my jeszcze ich nie odkryliśmy. Podobnie, my będziemy mięli szansę pomóc polskim przedsiębiorcom odkryć kraje, które im wydają się odległe, a nam są bardzo bliskie. – komentuje Ricardo Vidal, dyrektor generalny w firmie Marcovil.

Portugalscy inwestorzy podkreślali również, że chcieliby wykorzystać synergię między ich wyspecjalizowanym biznesem a polskim potencjałem jaki tkwi w pracownikach. Zdaniem Portugalczyków, Polska to kraj, który oferuje liczną, dobrze wykształconą i wykwalifikowaną kadrę, która dodatkowo prezentuje bardzo atrakcyjną z punktu widzenia biznesu kulturę pracy oraz duże zaangażowanie.

- Nasza firma funkcjonuje w kilku sektorach: chemicznym, energii odnawialnej oraz biotechnologii. Są to specyficzne branże i dlatego liczymy na współpracę z przedsiębiorcami wyspecjalizowanymi właśnie w tych dziedzinach. Wierzymy, że połączenie naszego know-how z ich możliwościami, stanowi dla obu stron dużą szansę. – komentuje Bernardo Moniz da Maia, członek zarządu w firmie Euro Yser.

Przedsiębiorcy wśród zalet naszego kraju wymieniali również stabilność gospodarczą i polityczną oraz duży i chłonny rynek wewnętrzny, który z ich punktu widzenia jest szczególnie istotny. Dla portugalskich firm ich lokalny rynek bardzo często jest zbyt mały. Zatem żeby się rozwijać muszą wychodzić poza granice swojego kraju. Jak wskazują eksperci Espirito Santo Investment Bank istnieje przynajmniej kilka czynników, które decydują o powodzeniu międzynarodowej współpracy.

– Przede wszystkim, należy bardzo dokładnie przeanalizować potrzeby, główne cele oraz możliwości przedsiębiorstwa. Kluczowe jest również poznanie specyfiki funkcjonowania rynku, na który firma chce wejść. Odmienny może być zarówno system podatkowy, prawo, jak i kultura prowadzenia biznesu. Bez znajomości podstawowych chociaż różnic, bardzo trudno będzie firmie odnaleźć się w nowej sytuacji. – mówi Bartłomiej Dmitruk z Espirito Santo Investment Bank.

– Nasze doświadczenia, między innymi na rynku brazylijskim, pokazują, że wchodząc we współpracę z zagranicznym partnerem kluczowe jest poznanie systemu podatkowego oraz prawnego a także upewnienie się co do ich stabilności – komentuje Bernardo Moniz da Maia z  Euro Yser.

Francisco Cardoso Pinto, Wicedyrektor Zarządzający w firmie ADIRA podkreśla, że niemniej ważne jest zrozumienie lokalnej gospodarki oraz kultury, zwłaszcza jeżeli firmie zależy na tym, by inne przedsiębiorstwa traktowały ją na równi z lokalnymi konkurentami.

– Takie doświadzcenia posiadamy z innych krajów, a  Polska zapewne nie będzie odstępstem od reguły. Dlatego współpracując z zagranicznymi przedsiębiorcami, stawiamy na gruntowne przygotowanie z zakresu funkcjonowania gospodarki i kultury biznesowej w danym miejscu – podkreśla Francisco Cardoso Pinto.

Czy warto angażować się w międzynarodową współpracę?

- W naszej opinii Polska znajduje się w optymalnym momencie do rozpoczęcia współpracy międzynarodowej  w wielu różnych sektorach. Polskie przedsiębiorstwa są już na tyle dojrzałe, że zdążyły wykorzystać większość możliwości dostępnych na lokalnym rynku, dlatego żeby dalej się rozwijać muszą się otworzyć na międzynarodową współpracę. Taka tendencja stanowi potwierdzenie coraz większej dojrzałości polskiego rynku. – mówi Bartłomiej Dmitruk.