Wczoraj, 15 października, odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budynek biurowy Green Day, który stanie na rogu ulic Wyszyńskiego i Szczytnickiej.

To kolejny zielony biurowiec, nad którym prace rozpoczęła Skanska w ostatnich dniach. Wczoraj pisaliśmy o wmurowaniu kamienia węgielnego pod inwestycję Atrium 1 w Warszawie.

Budowa rozpoczęła się w lipcu bieżącego roku, a jej zakończenie planowane jest na pierwszy kwartał 2014 roku.  W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz miejskich oraz zarządu firmy Skanska Property Poland. Oprócz aktu erekcyjnego w specjalnej tubie umieszczono także strony tytułowe wrocławskich gazet z 15 października 2012 roku.

- Nieprzypadkowo rozpoczynamy kolejną już inwestycję Skanska właśnie we Wrocławiu. Ponownie postawiliśmy na stolicę Dolnego Śląska ze względu na ogromny potencjał tego miasta, a także jego rosnącą popularność wśród firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych. Potwierdzeniem możliwości Wrocławia jest sukces komercyjny realizowanego przez nas kompleksu Green Towers, który został wynajęty w 95 proc. jeszcze przed ukończeniem budowy – powiedział Waldemar Olbryk, prezes Skanska Property Poland, obecny na uroczystości.

Jak wszystkie inwestycje Skanska Property Poland, Green Day budowany jest zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i uzyskał już precertyfikację w systemie środowiskowym LEED na poziomie Gold. Rozwiązania minimalizujące wpływ budynku na środowisko naturalne obejmą między innymi efektywny system klimatyzacji, adiabatyczne nawilżanie powietrza za pomocą mgły wodnej, wykorzystanie zimnego powietrza z zewnątrz do chłodzenia budynku i ciepła z biur do ogrzewania garażu, energooszczędny system oświetlenia oraz nowoczesny system zarządzania budynkiem BMS. Użytkownicy biurowca będą mieli możliwość dojeżdżania do pracy rowerami dzięki sieci ścieżek rowerowych w pobliżu budynku oraz parkingu i przebieralni z prysznicami zlokalizowanymi na terenie Green Day.

Biurowiec Green Day będzie posiadał siedem kondygnacji naziemnych o łącznej powierzchni najmu 15 930 mkw. oraz dwupoziomowy parking podziemny na 218 miejsc., a także parking dla rowerów. Zielony biurowiec został zaprojektowany przez Maćków Pracownia Projektowa z Wrocławia, a generalnym wykonawcą będzie Skanska. Green Day to już trzecia inwestycja Skanska Property Poland we Wrocławiu. Pierwszą był Grunwaldzki Center oddany do użytku w 2009 r., a druga to kompleks Green Towers, który zostanie ukończony w pierwszym kwartale 2013 r.