Firma CBRE podaje, że w 2013 roku łączny wolumen transakcji inwestycyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej wyniósł ponad 10 miliardów Euro. To najlepszy rezultat uzyskany w tym sektorze od 2008 roku.

W roku 2013 odnotowano wzrost aktywności inwestorów na wszystkich rynkach regionalnych, a także wzrost wartości transakcji. Zespół doradców CBRE z działu rynków kapitałowych na region Europy Środkowo-Wschodniej był zaangażowany w większość najważniejszych transakcji inwestycyjnych, jak również osiągnął najwyższy udział w rynku ze względu na wartość przeprowadzonych umów kupna i sprzedaży nieruchomości komercyjnych.

- Rok 2013 był rokiem aktywnym i ciekawym dla firmy CBRE. Nasz zespół rynków kapitałowych przeprowadził transakcje o łącznej wartości 1.2 miliarda Euro, będąc zaangażowanym w największe umowy kupna i sprzedaży na rynku, takie jak sprzedaż portfela nieruchomości Charter Hall funduszowi Tristan, zakup Galerii Kazimierz w Krakowie przez Invesco,  zakup projektu  Andel Park w imieniu GLL w Czechach czy sprzedaż Infoparku w Budapeszcie funduszowi Bluehouse - powiedział Mike Atwell, starszy dyrektor kierujący działem rynków kapitałowych CBRE w Europie Środkowo Wschodniej.

Dzięki współpracy z zespołem CBRE zajmującym się doradztwem inwestycyjnym, instytucje, firmy z sektora nieruchomości, prywatni i międzynarodowi inwestorzy wykorzystują obiektywne doradztwo dotyczące nabywania oraz sprzedaży nieruchomości. Mogą oni tym samym powiększać wartość własnych aktywów dzięki strategicznemu doradztwu w dziedzinie zarządzania portfelem inwestycyjnym.

Zespół rynków kapitałowych firmy CBRE w Europie Środkowo-Wschodniej składa się z 30 wysokiej klasy specjalistów, którzy zajmują się doradztwem inwestycyjnym w Austrii, Czechach, na Węgrzech, w Polsce, Rosji, Słowacji, Rumunii oraz w Rosji.

- Rok 2014 zaczął się od optymistycznych informacji i już niedługo będziemy mogli ogłosić zamknięcie kolejnych, dużych transakcji. W tym momencie zajmujemy się sprzedażą i zakupem kilku poważnych projektów w imieniu naszych Klientów, takich jak np. sprzedaż Placu Unii, jednego z najbardziej prestiżowych budynków biurowo-handlowych w Warszawie, którego właścicielem jest Liebrecht & Wood / BBI Development SA. Posiadamy zespół dedykowanych specjalistów pracujących nad transakcjami w sektorze handlowym, biurowym oraz magazynowym. Jesteśmy zaangażowani w najbardziej znaczące transakcje mające miejsce w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.  Doświadczenia pozwalają nam doskonale zrozumieć szeroki zakres kryteriów inwestycyjnych nabywców i sprzedających oraz zdobyć ich zaufanie - powiedział Mike Atwell.