Kehrel Aktiengesselschaft, przedsiębiorstwo z kapitałem zagranicznym, rozpoczęło nową inwestycję związaną z budową hali magazynowo-produkcyjnej z częścią socjalną-biurową. Obiekt o łącznej powierzchni użytkowej ponad 4800 mkw. zostanie wybudowany w Mutowie k/Szamotuł (województwo wielkopolskie).

Kehrel Aktiengesselschaft to przedsiębiorstwo z kapitałem zagranicznym, które prowadzi działalność w zakresie produkcji wiązek kablowych. W celu zwiększenia potencjału produkcyjnego oraz szerszego zaopatrzenia klientów, firma rozpoczęła inwestycję polegającą na budowie hali magazynowo-produkcyjnej z częścią socjalno-biurowa o łącznej pow. użytkowej 4800 mkw. Obiekt zostanie zrealizowany przez Amwin w ramach wariantu współpracy „Projektuj-Buduj”. W tym modelu inwestor otrzymuje od Amwin gwarancję ceny całej inwestycji, przed rozpoczęciem prac projektowych i przenosi odpowiedzialność za ewentualne błędy projektowe na generalnego wykonawcę.

Biuro projektowe Amwin wdroży innowacyjne rozwiązania, które znacząco obniżą koszty eksploatacyjne obiektu. Jednym z interesujących rozwiązań, jest system kogeneracyjny. Sercem tego systemu jest gazowy agregat kogeneracyjny, który podczas wytwarzania energii elektrycznej bierze również udział w ogrzewaniu obiektu a w przypadku braku zapotrzebowania na energię elektryczną może przekazywać nadmiar do sieci energetycznej. Do sprawnego działania, układ potrzebuje stałego odbiornika energii cieplnej o dużej bezwładności. W tym celu przewidziano ogrzewanie podłogowe pod posadzką przemysłową hali produkcyjnej i magazynowej. To  rzadko spotykane w Polsce rozwiązanie, rozwiązanie zapewni bardzo dobry komfort pracy osób zatrudnionych oraz przyczyni się do oszczędności w zużycia energii elektrycznej. Jak w przypadku każdego energooszczędnego rozwiązania, wysokość nakładów inwestycyjnych jest wysoka, ale perspektywicznie patrzący Inwestor zdecydował się na takie rozwiązanie nie tylko ze względu na kalkulację osiąganych oszczędności, ale również w nadziei, że polski ustawodawca pójdzie w ślady krajów Europy zachodniej i wesprze produkcję energii. Równie interesującym rozwiązaniem w kontekście obniżenia  zapotrzebowania na energię są ogniwa fotowoltaiczne.

- Inwestorzy często pytają o możliwości zastosowania, kalkulację kosztów inwestycyjnych i stopę zwrotu z zainwestowanego kapitału. Często też proszą o oszacowanie dodatkowych kosztów, jakie muszą ponieść w związku z przygotowaniem swojej inwestycji (w zakresie konstrukcji, punktów montażowych) do zainstalowania systemu w późniejszym terminie. Ten punkt widzenia podyktowany jest obserwacją tendencji europejskich oraz sprawnie funkcjonującego systemu odsprzedaży energii w krajach zachodnich przy jednoczesnym braku regulacji w polskim prawie energetycznym  oraz sporych kosztach inwestycyjnych. Dokładnie w takiej sytuacji znalazł się inwestor niemiecki, który budując w Mutowie swoją halę produkcyjną, oprócz wspomnianego systemu kogeneracji przewiduje w przyszłości montaż ogniw fotowoltaicznych na dachu. Z tego względu w projekcie przewidziano zwiększenie nośności konstrukcji głównej dachu. W efekcie wszystkie przewidziane rozwiązania takie jak ogniwa fotowoltaiczne, pompy ciepła, które pracują na niskiej temperaturze ogrzewania, świetnie wpisują się w rozwiązanie podgrzewanej posadzki - komentują przedstawiciele firmy Amwim.

Budowa projektu powinna zakończyć się w sierpniu 2014 roku.