Koreańskie firmy chętnie wybierają na miejsce swoich inwestycji Specjalne Strefy Ekonomiczne. Zainwestowały tam już ponad 4 mld zł i znajdują się w pierwszej 10 . największych strefowych inwestorów.

- Korea Południowa zajmuje 7 pozycję na liście krajów pochodzenia kapitału ulokowanego w specjalnych strefach ekonomicznych (SSE). Na koniec czerwca tego roku wartość inwestycji koreańskich przekroczyła 4 mld zł, a dzięki nim powstało  blisko 12 tys. miejsc pracy - powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas szczytu gospodarczego Polska-Korea w Seulu, które miało miejsce 22 października.

Wicepremier Piechociński poinformował, że w strefach funkcjonuje 18 spółek z kapitałem pochodzącym z Korei Południowej. Uzyskały one łącznie 23 zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej.

– Koreańskie firmy obecne są w katowickiej, starachowickiej, tarnobrzeskiej, wałbrzyskiej i warmińsko-mazurskiej specjalnej strefie. Blisko 77 proc. jego wartości przypada na strefę tarnobrzeską. Wśród największych inwestorów znalazły się spółki jak: LG DISPLAY POLAND, która do końca czerwca zainwestowała ponad 1 mld zł, LG Electronics Wrocław z inwestycją za 0,7 mld zł oraz Heesung Electronics Poland, która ulokowała w tarnobrzeskiej strefie 0,5 mld zł.– powiedział wicepremier.

Szef resortu gospodarki zwrócił uwagę, że firmy koreańskie działają także poza SSE i w wielu różnych branżach.

- Na liście największych inwestorów zagranicznych Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych w 2012 r. znalazło się aż 19 koreańskich firm. Branżą dominującą jest jednak wciąż produkcja wyrobów elektronicznych. Przypada na nią blisko 70 proc. zainwestowanego kapitału – poinformował wicepremier Piechociński.

Po rozmowach z biznesem obu krajów w Seulu wicepremier Janusz Piechociński zapowiedział kolejne inwestycje koreańskie w Polsce.

– W najbliższym czasie koreańscy przedsiębiorcy zainwestują przede wszystkim w branży elektronicznej i IT, a także w sektorze maszynowym i motoryzacyjnym – wyjaśnił..

Do największych koreańskich firm w Polsce można zaliczyć takie przedsiębiorstwa jak:  LG – produkcja wyrobów elektronicznych (telewizory plazmowe, ciekłokrystaliczne oraz sprzęt gospodarstwa domowego): Mława (LG Electronics) oraz Kobierzyce pod Wrocławiem (LG Display); Samsung – centrum badawczo–rozwojowe oprogramowania dla ekranów ciekłokrystalicznych i telefonów komórkowych produkowanych w fabrykach na Węgrzech i na Słowacji; w 2010 r. Samsung Electronics podpisał z Amicą Wronki S.A. umowę o zakupie fabryk pralek i lodówek;  Daewoo Electronics – fabryka telewizorów w Pruszkowie; SK Chemicals –  SK Eurochem Sp. z o.o. we Włocławku (joint venture z polską firmą Anwil) – produkcja granulatu PET;  inwestycja w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (podstrefa Dzierżoniów) – produkcja powłok do ekranów ciekłokrystalicznych oraz Mando – fabryka układów hamulcowych i systemów wspomagania kierownicy w Wałbrzychu.