Gmach Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej zyskał dodatkowe skrzydło – Nową Kreślarnię, która pomieści powierzchnie dydaktyczne pełne nowatorskich rozwiązań. Ten nowoczesny obiekt naukowy wybudowała Skanska u zbiegu ulic Noakowskiego i Koszykowej w Warszawie.

Inwestycja o wartości blisko 12 mln zł netto została zrealizowana na zlecenie Politechniki Warszawskiej. Prace trwały od lutego 2014 r. W sierpniu Skanska podpisała protokół odbioru końcowego i tym samym zakończyła realizację kontraktu. Powierzchnia użytkowa nowego obiektu to 2661 mkw.

- W ramach zadania rozbudowaliśmy istniejący obiekt o budynek Nowej Kreślarni. Projekt objął budowę m.in. auli na 168 osób, 10 pomieszczeń laboratoryjnych i 41 pomieszczeń administracyjno-biurowych – mówi Marcin Bargłowski, Kierownik Budowy, Skanska.

Jedno z laboratoriów pomieści docelowo symulator jazdy samochodem.

Dzięki wykonanym przez Skanska modułowym (przesuwnym) ścianom zlokalizowana w przyziemiu pracownia komputerowa może dopasować się do różnej liczby studentów.

- Do wykonania ścian i sufitu w auli użyliśmy materiałów o podwyższonych parametrach izolacyjności akustycznej - wyjaśnia Marcin Bargłowski. - Pozwoli to skutecznie tłumić dźwięki średniej i wysokiej częstotliwości. Dzięki takiemu rozwiązaniu studenci będą mogli w ciszy i spokoju uczestniczyć w zajęciach - dodaje.

Ciekawy efekt w auli tworzy kolorystyczny kontrast pomiędzy czerwonymi fragmentami podłogi na ciągach komunikacyjnych oraz zabudowaniami szachtów instalacyjnych a białymi i szarymi elementami ścian.

- W korytarzach zastosowaliśmy zielone i niebieskie linie świetlne LED, które wprowadzają kolor do jasnych przestrzeni – mówi kierownik budowy.

Dobudowane przez Skanska skrzydło budynku Wydziału Transportu docelowo wyposażone zostanie w kompleksowe rozwiązania w zakresie technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Specjalistyczne laboratoria będą posiadać systemy telekomunikacyjne dla potrzeb transportowych. Dzięki realizacji projektu studenci będą mogli korzystać z unikatowego zestawu stanowisk wyposażonych w jeden z najnowocześniejszych komputerowych systemów sterowania ruchem na stacji kolejowej – stosowany także do sterowania ruchem pociągów Metra Warszawskiego. Do pracy dydaktycznej wykorzystany zostanie również system urządzeń stacyjnych i liniowych oraz zdalnego sterowania i kierowania ruchem.

Przedsięwzięcie było współfinansowane przez Unię Europejską, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.