17 kwietnia Skanska Property Poland wmurowała kamień węgielny pod swoją nową warszawską inwestycję – Atrium 2. Projekt zlokalizowany w biznesowym centrum stolicy połączy w sobie najważniejsze cechy nowoczesnego biurowca: doskonałe położenie blisko kluczowych punktów Warszawy oraz szereg zielonych rozwiązań, które wpływają na przyjazne warunki pracy, co potwierdzi certyfikat LEED Platinum.

Podczas piątkowej uroczystości obecni byli przedstawiciele Skanska Property Poland oraz władz miejskich. Akt erekcyjny został podpisany przez Michała Olszewskiego – Wiceprezydenta m.st. Warszawy, Marka Sitarskiego – Zastępcę Burmistrza Woli, Katarzynę Zawodną – prezes Skanska Property Poland, Krzysztofa Andrulewicza – prezesa Skanska S.A. oraz Andrzeja Michalika i Borysa Juraszyńskiego – przedstawicieli PRC Architekci.  

Budynek Atrium 2 zaoferuje najemcom około 20 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Będzie miał 15 kondygnacji naziemnych i 4 podziemne. Na parkingu na 125 samochodów znajdą się również miejsca dla rowerów i szatnie z prysznicami dla rowerzystów. Zakończenie budowy i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie planowane jest na przełom I i II kwartału 2016 r.

- Atrium 2 jest naturalną kontynuacją obecności Skanska w ścisłym centrum Warszawy, po zachodniej stronie al. Jana Pawła II. Doskonała lokalizacja gwarantuje bliskość komunikacji miejskiej oraz punktów gastronomicznych i usługowych. Inwestycja została zaprojektowana tak, aby dać maksymalny komfort najemcom i ich pracownikom. Na każdym z pięter znajdą się loggie, co wyróżni nasz budynek spośród wszystkich obecnie realizowanych w centrum miasta. Pełne przeszklenia o wysokości ok. 270 cm zapewnią bardzo dobry dostęp do światła dziennego. Oferowane przez nas elastyczne powierzchnie biurowe o regularnym kształcie pozwolą na komfortowy podział każdego z pięter nawet między kilku najemców - komentuje Arkadiusz Rudzki, dyrektor ds. wynajmu i zarządzania wartością budynków w Skanska Property Poland.

Powstająca inwestycja jest również przykładem, jak umiejętnie można łączyć funkcję biznesową budynku z wartością estetyczną dla pracowników i okolicznych mieszkańców. Parterową elewację inwestycji ozdobi bowiem wyjątkowy wzór, imitujący mozaikę ułożoną z tzw. „warszawskich gorsecików”. Wygrawerowany na fasadzie motyw będzie nawiązywał do architektury modernizmu. W tym okresie wiele kamienicznych posadzek czy frontów było ozdobionych terakotowymi płytkami z charakterystycznym wcięciem, któremu zawdzięczały swoją nazwę. Dzięki temu klasycznemu, lecz coraz rzadziej spotykanemu elementowi architektury lat trzydziestych XX wieku, nie tylko elewacja samego budynku, ale także jego otoczenie zyska nowy i przyjazny charakter.

- Najbliższą okolicę zaprojektowaliśmy z myślą o pracownikach biurowca oraz okolicznych mieszkańcach. Chcemy zaaranżować zieleń i małą architekturę wokół Atrium 2. Planujemy również, aby skwer posiadał bezpłatny dostęp do Wi-Fi, co stanie się doskonałym pretekstem do spędzania tu czasu na świeżym powietrzu – zarówno przez osoby pracujące w Atrium 2, jak i przez mieszkańców. W ciepłe popołudnie będzie więc można popracować na zewnątrz budynku - podkreśla Krzysztof Wilczek, dyrektor regionu północ Skanska Property Poland.

Budynek jest przygotowywany zgodnie z ideą Workplaces by Skanska – według wysokich standardów zrównoważonego budownictwa, co potwierdza precertyfikacja na poziomie LEED Platinum. Wśród rozwiązań, które pozytywnie wpłyną na komfort pracy w budynku znajdą się na przykład: system wentylacji dostarczający więcej świeżego powietrza, klimatyzacja oparta o belki chłodzące, przez to gwarantująca niską emisję hałasu i brak uczucia przeciągu oraz możliwość regulacji temperatury w wielu wydzielonych strefach. Dodatkowo, nowoczesny system DayLight Control dostosuje natężenie oświetlenia do ilości światła słonecznego. Pod względem oszczędności projekt zapewni ponad 50% redukcji zużycia wody oraz ponad 30% energii w stosunku do norm lokalnych.

Pierwsi najemcy będą mogli wprowadzić się do budynku na przełomie I i II kwartału 2016 roku. Za komercjalizację powierzchni odpowiada Skanska Property Poland. Generalnym wykonawcą jest Skanska S.A. Autorem projektu architektonicznego jest pracownia PRC Architekci. Projekt konstrukcji i instalacji został przygotowany przez BuroHappold.