Należący do Funduszu IVG budynek biurowy Victoria, zlokalizowany w nowym centrum biznesu – na warszawskiej Woli, otrzymał certyfikat LEED Gold w kategorii „budynki istniejące”.

To prestiżowe wyróżnienie, potwierdzające zastosowanie rozwiązań ekologicznych, energooszczędnych i wysoki komfort pracy jako pierwszy w Polsce otrzymał wcześniej w Warszawie jedynie biurowiec Rondo 1. Biurowiec Victoria, położony przy ul. Giełdowej 7/9 w Warszawie składa się z głównej 13-piętrowej części budynku i połączonego z nią elementu trzypiętrowego.

Złoty certyfikat LEED-EBOM (Leadership in Energy and Environmental Design for Existing Buildings: Operations and Maintenance) przyznaje amerykański US Green Building Council, który w procesie oceny uwzględnia 5 głównych kryteriów: ekologiczne działki, rozsądne gospodarowanie wodą, oszczędność energii, użycie ekologicznych materiałów i surowców oraz zarządzanie jakością powietrza we wnętrzu. Zewnętrzni audytorzy punktują m.in.: zapewnienie użytkownikom budynku dostępu do terenów otwartych i zielonych, wdrożenie planów ekologicznych dojazdów do pracy, zastosowanie energooszczędnych rozwiązań oraz zapewnienie komfortu pracownikom budynku – odpowiedniego oświetlenia, dostępu do światła dziennego i widoków na zewnątrz.

- Cieszę się, że wymagający proces certyfikacji formalnie potwierdził to, z czego użytkownicy Victorii korzystają na co dzień: z przestrzeni komfortu, zielonej strefy oraz z ekonomicznych rozwiązań. Kwestie ekologii i zrównoważonego budownictwa, które w obiekcie tej klasy powinny być absolutnym standardem, harmonizują z pozostałymi atutami biurowca, cenionymi przez pracowników: lokalizacją w pobliżu Ronda Daszyńskiego, gwarantującą doskonałe połączenie z miastem i drogami wylotowymi, zastosowaniem nowoczesnych technologii i elegancką, ponadczasową architekturą – powiedział Maciej Zajdel, prezes IVG Poland.

Victoria została wykonana przy użyciu ekologicznych materiałów wykończeniowych o niskiej zawartości lotnych związków organicznych. Urządzenia i instalacje, w tym klimatyzacja przeszły optymalizację pod kątem ekologii. Przy wejściach do budynku znajdują się stojaki na rowery pracowników, poruszających się tym ekologicznym środkiem lokomocji. Wokół budynku jest dużo zieleni, która zapewni najemcom chwile wytchnienia. Projektując biurowiec, renomowana pracownia JEMS Architekci, znana m.in. z realizacji siedziby Agory, zadbała o wygodę użytkowania. Trzykondygnacyjne atria oferują przyjazną przestrzeń z pięknym widokiem na Warszawę. Powierzchnie biurowe są doświetlone naturalnym światłem, wykończone naturalnymi materiałami: drewnem i kamieniem, charakteryzują się ponadstandardową wysokością 3,08 m., ponadto na uwagę zasługują – coraz rzadziej występujące – otwierane okna.