Warszawski Fundusz IVG, fundusz inwestycyjny zarządzany przez IVG Institutional Funds GmbH, nabył za kwotę ok. 39 mln euro biurowiec Feniks. To już 10. obiekt zakupiony w Warszawie przez fundusz w ciągu ostatnich trzech lat.
 

Feniks jest wspólnym dziełem firmy deweloperskiej Europlan oraz funduszu wchodzącego w skład Griffin Group, który sfinansował projekt w formule mezzanine. Obiekt zlokalizowany jest przy ul. Żelaznej 32 w Centralnym Obszarze Biznesu w Warszawie.

Fundusz IVG, który przez ostatnie 18 miesięcy zainwestował w Europie łącznie ponad 1,9 mld euro, w latach 2011-2013 dokonał w Warszawie 10 transakcji zakupu i sprzedaży. W przeciągu ostatniego pół roku IVG kupił również biurowiec LePalais oraz Royal Trakt Offices.

Budynek Feniks oferuje łącznie 10 tys. mkw. powierzchni najmu, w tym 1 tys. mkw. przeznaczonych na lokale usługowo-handlowe na poziomie parteru i parking podziemny na 48 miejsc. Powierzchnia biurowa jest w całości wynajęta przez Grupę Banku Ochrony Środowiska S.A. na podstawie umowie najmu na 12 lat. Powierzchnie handlowe zajęte zostały m.in. przez Green Coffee Nero czy Hebe.

- Feniks to bardzo atrakcyjny i nowoczesny budynek. Położony w bliskim sąsiedztwie najważniejszych instytucji i punktów na mapie stolicy. Jest jedną z najciekawszych obecnie lokalizacji na rynku warszawskim. Feniks jest już zauważalny na mapie stolicy, czego wyrazem jest choćby nagroda w plebiscycie na Budynek Przyjazny Warszawie w 2012 roku - zachwala Artur Kozieja, właściciel Europlan.

- Wybraliśmy budynek Feniks jako naszą już dziesiątą transakcją kupna oraz sprzedaży w Warszawie w ciągu ostatnich 3 lat, bowiem w symboliczny sposób odzwierciedla ona strategię firmy. Naszym celem jest inwestowanie w budynki klasy A, gwarantujące „najlepszy adres”, czyli położone w świetnych lokalizacjach i cechujące się przyjaznym, miastotwórczym otoczeniem, pozwalającym na harmonijne połączenie pracy z odpoczynkiem i funkcjami użytkowymi, m.in. dzięki bliskości restauracji, punktów usługowych, zabytkowej architektury czy skwerów miejskich – mówi Maciej Zajdel, dyrektor zarządzający IVG Poland.

Ulica Żelazna historycznie związana jest z handlem i przemysłem. W miejscu Feniksa od 1972 r. do lat 90. funkcjonował Dom Handlowy Feniks, oferujący artykuły spożywcze i przemysłowe. W dwudziestoleciu międzywojennym działało tu kilka znanych zakładów z branży żelaznej i metalurgicznej, m.in. walcownia metali Norblina, braci Buch i Wernera, wytwórnia resorów i osi Tyszki czy skład złomu żelaznego Eisenberga. Nowoczesny budynek Feniks, oddany do użytku w 2012 r. odtwarza część dawnej wschodniej pierzei ul. Żelaznej, harmonijnie łącząc ocalałe po wojnie kamienice ze współczesnymi biurowcami w sąsiedztwie.

- Przekazujemy Feniksa w dobre ręce. Byliśmy przy tej inwestycji od początku, zapewnialiśmy jej finansowanie, a teraz nadszedł czas na jej finalizację. Cieszymy się, że ten prestiżowy projekt rozwija się zgodnie z planem i pozwala nam skutecznie realizować nasze cele biznesowe - mówi Dorota Wysokińska-Kuzdra, Senior Partner w Griffin Real Estate.

Feniks jest pierwszym w Polsce projektem korzystającym z finansowania w formule mezzanine. Pozwala ona pozyskać przez inwestora obok kredytu bankowego, dodatkowe środki. Pożyczkodawca w zamian za przekazane kwoty, otrzymuje odsetki płatne na koniec okresu kredytowania oraz udział w zyskach z projektu.

Nabyty przez IVG budynek Feniks dołącza do grona biurowców klasy A zakupionych przez fundusz IVG w ostatnim czasie: Le Palais przy Placu Grzybowskim, Royal Trakt Offices przy Alejach Ujazdowskich, Norway House w okolicach Placu Konstytucji czy Pałac Młodziejowskiego zlokalizowany w zabytkowej części Starego Miasta.

Colliers International był wyłącznym agentem sprzedaży reprezentującym Europlan i Griffin, natomiast Linklaters oraz MDDP doradzały stronie sprzedającej. IVG w transakcji kupna obiektu doradzały firmy: Dentons, Hogan Lovells, C&W oraz DIL.